19min.bg

БАН позволи частично отделяне на НИМХ

Със свое решение от днес Общото събрание на Българската академия на науките (БАН) позволи на работещите в НИМХ да се отделят от общата структура на Академията, каквото е желанието на по-голямата част от тях. Така оперативната дейност на Института ще бъде извадена от него, а научната ще остане в рамките на БАН, предаде БНР. Председателят на събранието проф. Евелина Славчева обясни:


 


„Казваме частично, тъй като знаете, че бяха декларирани 94 процента подкрепа за това. Има някакви хора – учени, служители, които не желаем да ги пренебрегнем. Станциите и имотите, те ще бъдат, разбира се, предоставени за ползване най-вероятно на НИМХ-а, но е немислимо да се мисли, че те ще останат в Академията, при положение че оперативната дейност се нуждае от тези станции и имоти“.


За сроковете, в които ще се състои промяната, Славчева поясни:


“Самият министър Вълчев заяви, че целта ще бъде 1-ви януари, но дали това ще бъде възможно е отделен въпрос“.


От своя страна освободеният преди дни от Общото събрание на БАН директор на Института по метеорология и хидрология проф. Христомир Брънзов определи решението на Събранието като „неработещо“, защото така от института щели да излязат над 700 души, а в него ще останат само няколко човека. И допълни, че ползата от това е спорна.


„Ние няма как да функционираме без инфраструктурата, която е създавана, това са пунктовете. Както виждате, няма нито срокове, нито нищо… Институтът от 12 дни е без всякакво ръководство, така че дейността вече заглъхва, хората ще останат без аванс и заплата, защото няма кой да им подпише документите. Според мен, в крайна сметка, наистина правителството трябва да вземе някакво решение, защото в следващите дни Институтът ще спре да работи и ще започне един пълен разпад на структурите му“.


Материалните активи на института първоначално ще бъдат предоставяни на излезлите от БАН синоптици и хидролози, за да си вършат работата.


“Предвижда се да се създаде една смесена група от представители, те ще седнат, ще изработят правила и ще ги предложат на ОС за приемане“, поясни председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски.