19min.bg

Бъсеску иска дясно коалиционно правителство

Румънският президент Траян Бъсеску ще се бори за създаването на дясно коалиционно правителство, което да проведе антикризисни реформи, ако успее да спечели втория тур на президентските избори в неделя, информира БГНЕС.


Според проучване на общественото мнение тази седмица, Бъсеску се намира зад Мирча Джоана, лидер на бившата комунистическа днес Социалдемократическа партия, който беше на второ място на първия тур от изборите на 22 ноември. Той обаче успя да си осигури преднина от 8%, като сключи сделка за формирането на кабинет с либералната опозиция. Който и да спечели изборите, ще трябва да възстанови доверието на ЕС в Румъния, която остана парализирана, след като опозиционните партии се обединиха срещу кабинета през октомври. Последвалият вот на недоверие доведе до разпадане на управляващата коалиция и отлагане на реформите. Това стресна инвеститорите. Победителят на предстоящите избори трябва да приложи предписанията на МВФ за стабилизиране на икономиката и да изпълни условията за заем към страната от 20 млрд. евро, който беше замразен миналия месец. Перспективите за победата на Джоана разгневиха противниците на левицата, които заявиха, че неговата партия поддържа близки отношения с комунистическото управление на екзекутирания диктатор Николае Чаушвеску. Стотици румънци проведоха демонстрации в няколко града вчера, включително в Тимишоара, където избухна кървавата революция, свързана с изгонването на Чаушеску преди 20 години.


Бъсеску заяви, че не може да изключи формирането на кабинет с левите сили, но предпочита съюз с центристката Националнолиберална партия. "Имам способността да предлагам или приемам добри хора, независимо към коя партия принадлежат", каза държавният глава пред радио Realitatea FM. "Моята цел е правителство със силна дясна програма", допълни той. Бъсеску каза още, че би подкрепил единствено кабинет, който ще запази плоския данък в Румъния и ще проведе реформа в образованието и земеделието. Той не предостави подробности около това как страната ще се справи с евентуален икономически спад от 8% тази година или с предписаните от МВФ реформи, включително замразяване на заплатите в държавния сектор и съкращаване на 150 000 служители.