19min.bg

Бащинството вече ще се оспорва по-лесно

Бащинството вече ще може да се оспорва по-лесно, предвиждат промени в Семейния кодекс (СК), написани от правосъдното министерство, предаде Медиапул.



С тях се облекчава режимът при съдебно оспорване на припознаването. Промените дават възможност на всеки, който твърди, че е родител да обжалва припознаването, направено от друг. Такава има и в момента, но е ограничена – само за другия родител, детето, социалните служби или прокурора. Сега се предлага всеки, който претендира, че е родител, да може да заяви това в срок от 1 година, след като научи за припознаването.


Друга съществена промяна в кодекса е, че се дава възможност бащинството да бъде оспорвано до 1 година, след като мъжът научи, че не е биологичният родител. Досега този срок беше година от раждането на детето.


Две дела в Страсбург


Промените са написани заради две осъдителни решения срещу България в Европейския съд по правата на човека в Страсбург. По единия процес – "Докторов срещу България" - държавата е осъдена заради отказа на българските съдилища да разгледат жалбата на мъж, който твърди, че не е биологичният баща на дете, родено по време на брака му.


Неговата жалба е била по реда на стария Семеен кодекс, който предвиждаше, че бащинство може да се оспорва до 1 година след узнаване за раждането. Тъй като са изминали три години, жалбата е отхвърлена. В решението си съдът в Страсбург посочва, че е това е непропорционална намеса в личния му живот, което нарушава Европейската конвенция за правата на човека.


По второто дело ("Л.Д. и П.К. срещу България") държавата е осъдена заради отхвърляне на жалби на двама души, с които се оспорва припознаване. По това дело съдът в Страсбург стига до извода, че законодателството на България не дава достатъчно възможности за биологичните бащи да предявят правата си, след като децата вече са били припознати от други.