19min.bg

BBC: Българин ръководи мрежа за кучешки боеве

    Предаване, излъчено по един от най-гледаните британски телевизионни канали – Би Би Си (BBC), разкрива мрежа за организиране на кучешки боеве и търговия с обучени за битки кучета, ръководена от българин, съобщиха от Четири лапи.


В разследването, организирано с помощта на неправителствената организация „Лига срещу жестоките спортове“ и частни детективи, е разкрит основният организатор на мрежата – българин с име Ивайло Николов от Русе, собственик на развъдник за питбули и фирма за превоз на животни.


Разследващите под прикритие дори успяват да поръчат питбул с високи бойни качества от Молдова, който срещу 3000 евро трябва да им бъде доставен в България с издаден от български ветеринарен лекар паспорт.


Според разследващите Николов е доставял животни в поне 29 страни по целия свят – от Виетнам, Непал, Пакистан и Близкия изток, до Западна Европа и САЩ. В репортажа са показани и кадри от бой между питбули, в който ясно се чува българска реч.


За Ивайло Николов екипът на Би би Си казва: „37-годишен, интелигентен приятелски настроен, говорещ английски българин от крайдунавския град Русе. Иво обича да документира своята работа в социалната мрежа Фейсбук“.


В хода на разследването журналистите установяват, че


Иво наистина много обича кучетата, но за съжаление не по-малко обича и кучешките боеве.


Журналистите успяват да си уредят среща с него в заведение в Букурещ, където научават, че контактът му в Молдова е държавен ветеринарен лекар и може да уреди необходимите документи за безпроблемно транспортиране на кучето.


Когато излиза от заведението, журналисти открито се конфронтират с Иво, задавайки му въпроси за нелегалните кучешки боеве, на които той отказва да отговори и бяга. Няколко дни по-късно профилът му във Фейсбук е изтрит.


Явор Гечев от българския офис на международната организация за защита на животните е категоричен: „След толкова скандални разкрития


намесата на полицията и прокуратурата трябва да е незабавна.


Трябва да бъдат изяснени имената на всички участници в тази схема за търговия със смърт, включително и на ветеринарните лекари, издавали паспорти на продаваните животни, и те да понесат най-тежките предвидени от закона наказания“.


Организирането и участието в провеждането на боеве с животни, както и отглеждането, тренирането или предоставянето на животни за боеве, е инкриминирано у нас от 2011 г. и се наказва със затвор до 5 години и глоба от 10 хил. лв.


Полицията в Русе извършва проверка за изясняване на фактите и обстоятелствата по повод на информация за русенец, изнесена в журналистическо разследване на чуждестранна медия, свързано с международна мрежа за търговия с кучета за боеве, съобщи директорът на областната дирекция на МВР старши комисар Теодор Атанасов. Той каза още, че проверката е съгласувана с Районната прокуратура в Русе.