19min.bg

Белият дом иска Конгресът да разследва Тръмп за Русия

В безпрецедентно обръщение към Конгреса говорителят на Белия дом пожела народните представители в американския президент да инициират разследване за евентуални връзки на новоизбрания президент Тръмп с Русия. Напомняме, че по време на предизборната кампания администрацията на Обама вече възложи такова разследване на ФБР и то не доказа никакви финансови, политически, икономически или други връзки с Москва на милиардера, на неговото семейство, на членовете на екипа му или техните семейства.
Самото Федерално бюро за разследване се обърна към колегите си от ЦРУ, които през Вашингтон Поуст пуснаха новината за свои недоказани „притеснения” за евентуални връзки с Кремъл, да предявят конкретни документи или данни или да замълчат. Въпреки това и в двете партии, включително в Републиканската, има депутати, които биха подкрепили идеята на Обама.



В разгара на партизанската война, новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп официално издигна генералния директор на петролната компания ExxonMobil Рекс Тилерсон за поста държавен секретар на САЩ. Известно е, че заради сакнциите срещу Русия се провали неговият проект за разработване на най-голямото находище на нефт света в руската част от Арктика.



 "Той е много повече от шеф на компания, заяви в неделя Доналд Тръмп по Fox News. Той познава много чужди лидери и ги познава добре. Сключвал е колосални договори в Русия - за своята компания, разбира се", каза новоизбраният президент. Нефтената и газова компания ExxonMobil оперира в петдесет срани, включително Русия, където от 2011 г. досега е подписала 11 партньорства с Роснефт, основната руска петролна компания, собственост на държавата. Рекс Тилерсон е начело на ExxonMobil  от 2006 г. Награден от Владимир Путин през 2013 г. с Ордена на приятелството, 64-годишният Тилерсон работи от повече от 20 г. с Игор Сечин, който е близък на Кремъл и шеф на Роснефт. Именно Тилерсон договори партньорството на остров Сахалин през 90-те г. и през 2011 г. подписа двустранен договор за проучване и добив в Сибир и Арктика, припомня Фигаро.