19min.bg

Без лекари в училищата, държавата не дава пари

Въпреки инициираната от БСП промяна в здравния закон, която бе приета преди година и предвижда връщането на лекарската институция в училищата, това на практика няма да се случи. В доклада на ДАМС, одобрен наскоро от правителството се посочва, че присъствието на медиците в школата, което отпадна през 2000 година, е невъзможно.
Причината е, че държавата не смята за приоритет да отпуска значителна сума, за осигуряване на заплатите на лекарите, научи 19`. Такова перо не е предвидено и в проектобюджета за идната година. Веднага след приемането на поправката през 2007 г. депутатите от опозицията запитаха инициаторите на идеята от къде ще бъдат осигурени пари за училищните лекари. Тогава народни представители предупредиха, че няма медик, освен някой пенсионер, който да се навие на подобна позиция, защото възнагражденията щели да бъдат малко над 200 лв. Освен това практиката се ограничава до оказване на първа помощ до пристигане на специализиран екип. Именно такава обаче нямаше кой да окаже на починалия наскоро ученик, който получи астматичен пристъп. Амбицията на соцдепутатите, които увериха, че пари за заплати на училищните лекари ще има, очевидно удари на камък.
Вместо лекари, се предвижда създаването на система от мобилни екипи, включващи и зъболекар, които ще навестяват школата и ще извършват най-вече очни, гръбначно-ставни и стоматологични прегледи.
Докладът на ДАМС сочи още, че всеки четвърти младеж не ходи на зъболекар заради финансови затруднения, а всеки трети има увреждане на зрението. В същото време се казва, че намалява броя на децата с проблеми със зъбите. „Пълни глупости. 70% от 5-годишните имат кариеси. При възрастните дялът е 98%. Това е пълна простотия. Министрите не знаят какво гласуват. Който е внесъл този боклук в МС трябва да бъде уволнен на секундата“, коментира синият избраник Ваньо Шарков.