19min.bg

Без съгласие за дерогацията завърши Съветът по сигурността към МС

     Без съгласие за дерогацията на вноса на руски петрол приключи заседанието на Съвета по сигурността към МС. Фокус на заседанието, свикано от премиера Николай Денков, беше оценка на последствията, ако парламентът приеме предложението на Делян Добрев от ГЕРБ за отпадане на дерогацията за руски петрол в тридневен срок.


Всяко съкращаване на сроковете за премахване на дерогацията увеличава рисковете от нарушаване на дейността на рафинерията, а също и може да доведе до покачване на цената на горивата, заяви премиерът акад. Николай Денков след заседанието.


По думите му са били обсъдени рисковете при неполучаване на петрол в рафинерията и възможността да спре работа. "Ако искаме да няма риск за рафинерията и горивата, трябва да се спазват сроковете в доклада за дерогацията на НС. Минималните срокове за премахване на дерогацията са: след 31 декември - не повече от 50% руски нефт. След 31 януари - не повече от 25% и от 1 март - изцяло неруски нефт. Трябва поетапно да се осъществява смяната на нефта, защото иначе има рискове от запушвания, експлозии и пожари", заяви той. И допълни, че няма информация за постъпления от такси за пренос на руски газ.


"Имаме право да ги налагаме, може да има спорове с "Газпром". Това ще се дискутира във връзка с бюджета за следващата година", посочи премиерът.


ГЕРБ и ДПС напуснаха заседанието по-рано и заявиха, че остават на позицията за премахване на дерогацията в тридневен срок. Според ПП-ДБ най-ранния срок, в който това може да се случи без да има риск за държавата е 1 март 2024.



Съпредседателят на "Продължаваме проманата" Кирил Петков посочи, че от всички доклади - на българските служби , на Министерство на икономиката и на постоянния представител на държавата в "Лукойл", ставало ясно, че срокът, който е теоретично минимален, може да е първи март.



ГЕРБ напуснаха заседанието по-рано, защото от доклада на ДАНС е станало ясно, че още вчера "Лукойл" е имала готовност да премине изцяло на неруски петрол, но след като с гласовете на ПП-ДБ, "Възраждане" и БСП в енергийна комисия не бе прието предложението за отменаме на дерогацията в тридневен срок, рафинерията се е отказала.



Малко след тях заседанието напусна и председателят на ПГ на ДПС Делян Пеевски. Той определи срещата като безполезна загуба на време. Заяви, че не е чул мотиви в полза на запазване на дерогацията.



    "Видя се, че ще има гласуване в парламента и ПП си казаха, че ще си отстояват сроковете за март, което значи, че новата коалиция ще се роди от Възраждане, ПП и БСП. Коалицията "Путин" е факт - ще видим как ще бъдет гласовете и реално от Москва се командва българското правителство", каза Пеевски.



Пеевски обяви още, че ще подаде сигнал в прокуратурата и ДАНС срещу Агенция "Митници". Според него има данни, че митниците са заобикаляли руските санкции. По думите му ставап въпрос за "чудовищна далавера".