19min.bg

Бил Гейтс прогнозира края на пандемията

Острата фаза на пандемията от Covid-19 ще приключи през 2022 г., прогнозира в блога си милиардерът и основател на Microsoft Бил Гейтс, като също така смята, че възходът на варианта Omicron е „тревожен“, предаде RT.

„Може да е глупаво да се прави друга прогноза, но мисля, че острата фаза на пандемията ще приключи някъде през 2022 г.“, предложи милиардерът в публикация в своя блог GatesNotes.

    След няколко години се надявам, че единственият път, когато наистина ще трябва да мислите за вируса е, когато всяка есен получавате комбинираната си ваксина срещу Covid и грип.

Фармацевтичните компании в миналото са имали проблеми с продажбата на противогрипните ваксини на населението поради сравнително ниския й процент на ефективност, което до голяма степен се дължи на това, че учените трябва да гадаят кой щам на грипа ще бъде най-разпространен през дадена година.

Гейтс обаче е оптимист по отношение на терапията, като изтъква, че фармацевтичният гигант Merck неотдавна е получил одобрениета на FDA за своето антивирусно лекарство молнупиравир за хора с висок риск. Хапчето „намалява значително шансовете ви да бъдете хоспитализирани или да умрете от Covid-19 (макар и не толкова, колкото първоначално се надявахме)“, каза той.

Технологичният магнат призна, че въпреки внедряването и масовото разпространение на ваксини Covid-19 по света, повече хора са починали от вируса през 2021 г., отколкото през 2020 г., добавяйки, че подобряването на ситуацията с пандемията тази година не е било толкова „драматично“ както се надяваше.

Самият Гейтс обаче увеличи богатството си до 137 милиарда долара по време на пандемията.

Милиардерът се опита да преодолее класовото разделение между себе си и своите читатели, обявявайки 2021 г. за „най-необичайната и трудна година в живота му“, докато „подозирайки, че много от хората, които четат това, могат да кажат същото“.

Гейтс нарече появата на Омикрон варианта на вируса „тревожен“, но каза, че светът е „по-добре подготвен да се справи с потенциално лошите варианти“, отколкото беше преди. Южноафриканските учени, които откриха варианта на Омикрон, най-често предполагат, че симптомите са леки и не са голяма причина за безпокойство.

Гейтс многократно се оплакваше от неравнопоставеността на разпределението на ваксините по целия свят, наричайки това „най-голямото разочарование“ за него по време на пандемията и казвайки, че „няма смисъл“ да се ваксинират хората с нисък риск преди по-възрастните и уязвими групи в по-бедните страни.

Многобройните му неправителствени организации, свързани с ваксините, се борят да убедят богатите страни да наберат средства за ваксиниране на африканските нации, много от които се справят с пандемията по-добре от очакваното, благодарение на дългогодишното запознаване с евтините и широко достъпни антипаразитни лекарства  и лекарства за малария.


 


Снимка: Ройтерс