Бившият „храм” на Паметниците на културата в Пловдив като разграден двор
Бившият градски „храм” на регионалното звено на Паметниците на културата (НИНКН днес) е като разграден двор, съобщава Под тепето.
Къщата на Драган Калофереца в Стария град, за която нееднократно сме писали, се ползва за подслон от бездомници, тъй като се оказва, че достъпът до тази частна собственост в сърцето на архитектурния резерват е свободен. Това разкри изкуствоведът д-р Елена Радева- Николова, ръководител на асоциация Art Gallery Constantin France. Тя надникна иззад отключената порта на културно-историческата ценност и сигнализира за случващото се там във Фейсбук.
„Пращам ви снимките,които успях да заснема, просто защото вратата беше отворена. Разхождайки се в Стария град бях учудена, че това е възможно и помислих,че нещо става. Затова и си позволих да вляза вътре. А там попаднах във филм на ужасите. Къщата изглежда зловещо, както можете да констатирате.Да не говорим,че вътре се въдят гризачи, има разхвърляни бутилки, следи от наркомани, а в бурните плевели, които са като гора, може да възникне пожар, алармира д-р Радева- Николова, която живее във Франция, но бе в Пловдив в последните дни заради ангажименти покрай откриването на Европейска столица на културата.
Тя припомня, че това е една от най-ценните къщи в Стария град. Бившият Дом на реставратора е паметник на културата с национално значение. Но собствениците на прекрасната възрожденска сграда от години нямат никакво отношение към нея. Дори не са обезопасили сградата, като към днешна дата тя зее отворена и примамва всякакви тъмни субекти. Мистерия остава кои са стопаните на паметника на културата. В Стария град се говори за някакъв фонд, който придобил собствеността през годините. Кой стои зад него обаче, не се знае.
„Прогнилата дървена врата с ръждясала ключалка е “уж” подсилена със закован пирон, като в тялото на Христос. Чудо е, че още не е опожарена,както тютюневия склад…Малко повече за историята й намерих именно в Под тепето, като се порових в интернет. Коментарите са излишни. Задавам си въпрос това ли е заслужила тя в европейската столица на културата и ми се иска да плача- за себе си и за цяла България. Къщата на Драган Калофереца не заслужава тази съдба- тя е национално богатство,исторически паметник,а тези неща са свещени. Надявам се да я спасим”, каза още д-р Елена Радева- Николова.