19min.bg

Бившият председател на Софийския апелативен съд осъди България в Страсбург


Бившият председател на Софийския апелативен съд (САпС), а преди това и на Военно-апелативния съд Веселин Пенгезов осъди България в Европейския съд по правата на човека в Страсбург. Причината - липса на адекватен съдебен контрол върху "произвола, осъществен върху него при отстраняването му от длъжност през 2014 г". Преди време Пенгезов обяви публично, че депутатът от ДПС Делян Пеевски "кадрува и дава разпореждания в съдебната власт", припомня Капитал.

През 2014 г. съдебният съвет отстрани Пенгезов от длъжност по искане на тогавашния главен прокурор Сотир Цацаров. Повод за искането му стана образувано разследване срещу Пенгезов по обвинения, че през 2008-2009 г., когато е председател на Военно-апелативния съд, не е провел процедура за обществена поръчка за информационна система на военните съдилища.


През 2011 г. Агенцията за държавна финансова инспекция издава наказателно постановление заради необявената обществена поръчка, но после то пада на две инстанции в съда. Пенгезов е окончателно оправдан през 2021 г., след като три съдебни инстанции констатират липса на престъпление.
Разследването и обвиненията съвпадат с кандидатирането на Пенгезов за втори мандат като председател на Софийския апелативен съд през 2014 г. По негово време близкият му фармаолигарх О. Донев цитираше предварително какво да пише в решенията на съда и те излизаха, както е казал. Двамата деляха и имение-лоша имитация на Белия дом. Сигурно 2-та факта нямат общо, но съвпадението е много любопитно. И дава идея за имиджа на Пенгезов, тъй като са и медийно известни.


Малко след това съдията е отстранен, като той твърди, че дори не е бил уведомен за образуваното срещу него производство за отстраняване от длъжност, не е имал възможност да се запознае със събраните по преписката доказателства и да изрази становище по тях. Пенгезов обжалва решението пред Върховния административен съд, но два съдебни състава - тричленен и петчленен, обявяват, че няма никакъв проблем.

Съдът в Страсбург отбелязва, че Върховният административен съд е длъжен не само да контролира формалната редовност на един административен акт, но и да провери дали са спазени специфичните изисквания за отстраняването, предвидени в закон или подзаконов акт, както и общите принципи на административното производство. Това не е вярно ВАС съди винаги по форма като всяка последна инстанция.

Илиян Костадинов