19min.bg

Бизнесът и МОН търсят кадри в туризма


Практическото обучение в туристическия сектор ще се увеличи като ще бъде въведена задължителна специализация между 2 и 6 месеца през активните сезони, обяви вицепремиерът и министър на образованието и науката Меглена Кунева след проведена бизнес закуска с представителите на браншовите туристически организации.


„Програмите за сектора трябва да бъдат променени, защото продължават да бъдат повече теоретични. На нас ни трябват качествени кадри, които още в училище да са подготвени в реална среда”, каза Людмила Ненкова - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация.


По думите й, бизнесът ще изпрати своите предложения за промени в най-кратък срок, включително и по проекта на Закона за професионалното образование.



Вицепремиерът изнесе данни пред бранша за реализацията на завършващите висше образование по туризъм, според които най-добре на трудовия пазар се реализират дипломиралите се в Софийския университет Св. Климент Охридски (близо 32% от завършилите), а най-малко - възпитаниците на Колежа по туризъм в Благоевград (8,4%).



Туризмът действително отчита потребност от кадри, но не за ръководни позиции, за което е необходимо висше образование. Затова вниманието ни е насочено към професионалните гимназии по туризъм, които могат да подготвят изпълнителски кадри за туризма, подчерта Меглена Кунева. По думите й, професионалното образование в бранша се осъществява в 130 училища, от които 85 професионални гимназии, 25 СОУ, 16 ПУИ, СПИ и  2 училища за деца с увреден слух.