Бламираха НС заради ПСА и Конституцията
Заседанието на парламента пропадна заради протест на депутатите от Възраждане, БСП и ИТН.
Мотивите за недоволството им бяха различни, но трите ПГ заедно заградиха трибуната на НС в жив щит, което в крайна сметка наложи разпускане. Възражението на Възраждане и БСП бе заради демонтажа на Паметника на Съветската армия (ПСА), а ИТН се присъедини към тях заради конституционните промени на Сглобката. Новината идва, след като беше премахната втората част от монумента, като ден преди това имаше протест в негова защита. В края на миналата седмица на първо четене в НС бяха гласувани промените в Конституцията.
От Възраждане първи се възкачиха на трибуната на НС. Лидерът Костадин Костадинов обяви в декларация, че НЕкоалицията (ГЕРБ, ППДБ и ДПС) в погазване на законите на страната, което повече няма да допуска. "Начинът, по който се подхожда към промените в Конституцията, е особено показателен за начина, по който се развива така наречената демокрация в нашата страна последните дни и седмици", каза той и посочи, че връхна точка на това "беззаконие" е започналият демонтаж на ПСА в София. Условието на Възраждане е да не се пипа повече паметника. "Тогава НС няма да работи", закани се Костадинов, който обяви, че мести протеста си срещу демонтажа от улиците в парламента. Той апелира "всеки един представител на свободните граждани" да излезе отпред и да блокира трибуната. Депутатите му, както и тези от ИТН и БСП, последваха призива му.
"Някой ще обясни ли това какво е - хепънинг, пърформанс или хор, който ще изпълни някаква песен?", попита ги шефът на НС Росен Желязков.
Борислав Гуцанов от БСП поиска да бъдат изслушани министрите на културата и регионалното развитие и благоустройството по казуса с ПСА.
Шефът на ПГ на ИТН Тошко Йорданов пък съобщи, че присъствието на техните депутати пред трибуната е "заради абсолютната бруталност" при поправките в Конституцията. "Няма нито една професионална организация, която да подкрепя тези малоумни промени. Те си измислиха правила с мнозинството, по които да приемат промени в Конституцията със 160, а не със 180 гласа, което е абсолютно безобразие. Трето, предлагат промени, които зависят от ВНС, а не от обикновено.
Заради комплексите на Христо Иванов, ГЕРБ и ДПС му тръгвате по акъла и правите абсолютно вредни неща с Конституцията", заяви той.
Заради блокирането Желязков свика председателски съвет, на който да се реши как да продължи работата на депутатите. На него БСП и Възраждане поискаха да се запознаят с документите, свързани с преместването на ПСА, за да бъдат разгледани от депутатите, което не се случи.
В четвъртък НС трябваше да разгледа на второ четене парите на държавното обществено осигуряване и на НЗОК. "Бюджетът си е за блокиране, Асен Василев е за уволнение, правителството е за коша", коментира Йорданов.
В крайна сметка депутатите заседаваха около 15 мин. и не успяха да приемат нищо. Налага се депутатите пак да ходят до бившия Партиен дом и в петък, въпреки че вече се бяха настроили да почиват заради Коледния банкет на ДПС.
Егор Глазунов