19min.bg

Блинкен нариче Китай "най-сериозната дългосрочна" заплаха за световния ред

Държавният секретар Антъни Блинкен очерта в четвъртък съперничещи си визии за бъдещето на международната общност: една, в центъра на която е все по-агресивната и експанзивна авторитарна еднопартийна държава Китай, и друга, основана на концепцията на президента Джо Байдън за крепост от съюзници и партньори, ангажирани с демокрацията, правата на човека и "международния ред, основан на правила", съобщава Политико.




Администрацията на Байдън, каза Блинкен, е прекарала първата година от мандата си, за да гарантира последното. В обръщение в университета "Джордж Вашингтон" той заяви, че Вашингтон "е разработил и приложил всеобхватна стратегия" спрямо Пекин, "за да използва нашите национални предимства и несравнимата ни мрежа от съюзници и партньори, за да реализираме бъдещето, към което се стремим".


 


 


"Китай е единствената страна, която има намерение да промени международния ред и все повече разполага с икономическа, дипломатическа, военна и технологична мощ, за да го направи", казва Блинкен. "Визията на Пекин би ни отдалечила от универсалните ценности, които поддържат голяма част от световния напредък през последните 75 години. "




Твърдението на Блинкен за екзистенциална конкуренция между САЩ и Китай за бъдещето на международната система намери отклик в Капитолийския хълм.




"Трябва да се конкурираме ефективно с Китай, защото става все по-ясно, че имаме различни виждания - дали светът трябва да бъде по-сигурен за демокрацията или за авторитаризма . . . и дали силният може да тормози слабия", казва сенаторът Джеф Меркли (окръг Оре) пред POLITICO. "Нямаме друг избор, освен да се конкурираме, защото светът на визията на [китайския президент] Си Дзинпин би бил неприемлив. "


 


 Блинкен, който трябваше да направи изказването си на 5 май, но беше принуден да го отложи, след като предишния ден даде положителна проба за Covid-19, настоя, че САЩ не "търсят конфликт или нова Студена война. Напротив, решени сме да избегнем и двете. "




"Не се стремим да блокираме Китай в ролята му на голяма сила, нито да му пречим - или на която и да е друга страна - да развива икономиката си или да защитава интересите на народа си", каза Блинкен. "Но ние ще защитаваме и укрепваме международното право, споразуменията, принципите и