19min.bg

Близки на загиналите в Горни Лом съдят България в Страсбург

Близки на загиналите при трагедията в завод Миджур ще съдят България в Страсбург. Тогава при взрива в Горни лом загинаха 15 души.


Трагедията ме мобилизира, дадох дума пред паметта на сина си да търся истината, каза пред бТВ Димитър Димитров, баща на загиналия при взрива по време на утилизация на противопехотни мини 26-годишен Михаил. Той разкри, че води собствено разследване. Димитров разказа, че е внесъл документи, доказващи нарушения на високо държавно ниво, които окръжният съд не е взел предвид. Почерненият баща ще съди България в Европейския съд за правата на човека в Страсбург.


Четири години след взрива в завод Миджур Окръжният съд във Видин обяви и четиримата обвиняеми за невинни. Цехът за утилизация гръмна на 1 октомври 2014 г. Опустошението беше толкова голямо, че загиналите не можеха да бъдат разпознати.


Обвиняеми за смъртта на 15-те души бяха бившият собственик на завода Валери Митков и служителката по безопасността на труда Палма Иванова. Митков получи обвинения като проектант на взривилия се цех. Разследващите твърдяха, че той е допуснал пропуски при проектирането, довели до смъртта на работниците. При взрива загина и неговият син. Митков бе обвинен в причиняване на смърт заради немарливо изпълнение на задължения. Същото обвинение имаше и Иванова.


Бившият шеф на служба Контрол на общоопасните средства (КОС) в МВР Божидар Василев и някогашният директор на Международно контролирана търговия и сигурност в икономическото министерство Ивелина Бахчеванова бяха обвинени в длъжностни престъпления. Според разследващите Бахчеванова е предложила на комисията в икономическото министерство да даде разрешение за вноса на мините, без Митков да е представил всички необходими документи. Бившият шеф на КОС Василев пък е дал разрешение боеприпасите да се унищожават чрез утилизация, въпреки че според закона това трябва да става с взривяване.


Следствието установи, че противопехотните мини, внесени от Гърция, защото никоя друга държава не ги е искала, са били разбивани с медни и дървени чукове, а на работа са приемани хора, без да преминат дори елементарно обучение. Работниците не са работили в отделни бронирани кабини, а в общо помещение. Експертизите по делото стигнаха до извода, че взривът е бил неизбежен и е бил само въпрос на време при тези методи на работа. Въпреки това виновен няма. Изглежда, че според съда загиналите сами са виновни за трагичната си участ.