19min.bg

БНБ: Има риск от вдигане на данъци

„Има риск от вдигане на преките данъци в България върху доходите на гражданите и печалбата на фирмите, ако в следващите години бюджетът не успее да се върне към траекторията на нулеви дефицити”, предупреди  подуправителят на Българската народна банка Калин Христов, екс финансов министър, който представи забележки по проектобюджета за 2021 г., който мина на юруш на първо четене в НС без кворум, но затова пък заедно с бюджетите на НЗОК и НСИ.


Най-сериозният въпрос е дали България ще се върне към фискална консолидация, тоест към стабилни финанси с нулеви дефицити след излизане от Covid-кризата? Дали заложеният икономически растеж за 2021 – 2023 г. е постижим и дали мерките за подкрепа на домакинствата и бизнеса, които се представят като временни, реално ще бъдат отменени след кризата? Ако те не бъдат отменени, както е предвидено, консолидацията ще бъде поставена под въпрос, а това може да доведе до покачване на данъците върху труда и капитала, които сега са в размер на 10%”, отсече Христов.


"Увеличаването на преките данъци при свиваща се работна сила в страната и ниски нива на частните инвестиции няма да има добър ефект върху икономиката", посочи подуправителят на БНБ.


"Проблемът е, че консолидацията и стимулирането на икономиката се прави на база макроикономически сценарий, който е подценен. Ако има ръст или спад на икономиката, той се отразява на бюджетните приходи. Важно е да бъдат предвидени по-големи буфери, които биха поели рисковете от един по-негативен сценарий. Освен това не е ясно дали конкретни разходи, заложени в сегашния бюджет, са временни или постоянни. Ако са постоянни, има риск в даден момент да се наложи да се финансират с данъчна политика, особено при наличието на толкова ниско ниво на частни инвестиции", обясни още Калин Христов.


Прогнозата на централната банка за спада на икономиката тази година е почти двойно по-негативна от правителствената – 5,5% спрямо 3% на Борисов 3. Междувременно, Европейската комисия в четвъртък също представи разчети за 5.1% спад на българското стопанство.