19min.bg

Болница остава без ток заради борч, още 50 са на ръба


Заради натрупан дълг може спрат електрозахранването на Белодробната клиника във Варна,  предупреди доставчикът Енерго-Про. Специализираната болница за активно лечение на пневмо-фтизиатрични заболявания има натрупан борч от 77 хил. лв. Осен това се оказа, че служителите в лечебното заведение не са получавали заплати от 10 месеца. Софийските държавни и общински болници да са фалирали, ако Столичната община чрез Топлофикация им искаше неплатените сметки, както го правят ЕРП-тата.

Крайната мярка за спирането на тока е планирана за 21 ноември 2022 г. “Налага се, за да бъде ограничено натрупването на допълнителни задължения”, аргументира се доставчикът. От Енерго-Про напомнят, че обекти от нулева категория, каквито са здравните заведения, следва да имат осигурено резервно, автономно и независимо електрозахранване.


Бившият шефна Пирогов доц. Спас Спасков предположи в ефира на Bg ON AIR, че от болницата най-вероятно не са покривани и други разходи. По думите му клиниката е получила предупреждение за спирането на тока още преди година.


"През това време не са предприети никакви мерки. Общината е решила да не подава никакви средства към болницата, което само по себе си може да бъде тълкувано като път към ликвидация на болницата", констатира той, като допълни, че трябва да се промени стойността на клиничните пътеки.


"Положението, в което се намираме, е ужасяващо тежко. В момента цялото здравеопазване се намира в подобна ситуация и 77 хил. лв. дълг са ужасно малко на фона дълговете на останалите болници и задълженията на болниците към гражданите",  посочи пред медията Андрей Марков от Българската болнична асоциация. Той подчерта, че големият проблем на клиниките у нас е свързан с недостатъчното финансиране на системата. “Заложена е бомбата за още 50 болници в подобна ситуация”, алармира той.


"Около 15% от българските граждани не се осигуряват здравно, защото не вярват в системата", цитира статистика доц. Спасков. Бившият шеф на Пирогов е на мнение, че е необходим по-добър мениджмънт в болниците.


"В държавните болници имаме политически назначения, нямаме бизнес управление. Цялата картина води до това - умираме най-много и живеем най-малко в Европа. Това е достатъчен аргумент, за да вдигнем знака за внимание", обобщи Марков.


Припомняме, че Здравният доклад на ЕК постави страната ни на последно място по обща продължителност на живот в ЕС със среден показател от 73,6 г. Данните от 2021 г. сочат, че заради К19 българите сега умират дори по-млади от преди. Продължителността на живота у нас се увеличи съответно с 2 г. през периода 2000-2019 г., но все още остава под средното за ЕС с 8 г.
Напомняме още, че цели 53,5% от лекарите у нас са на възраст над 55 г., а активно работят и над 80-г. медици, сочи анализ на здравната ни система. На пенсионна възраст над 65 г, са 18,6%. Само 18% са от 31 г. до 50 г.


73% от шефовете на лечебни заведения  у нас отчитат, че в болницата, за която отговарят, има недостиг на лекари, а 90% казват, че има недостиг на медицински сестри.


 Егор Глазунов