19min.bg

Борисов за бития студент: На тяхната възраст ни караха да маршируваме под радиоактивен прах

Докато българският премиер Бойко Борисов участваше в срещата на Европейския съвет, българи от различни градове на Белгия се събраха в Брюксел, за да подкрепят гражданските протести в нашата страна.


Те също настояха за оставка на кабинета и на главния прокурор.


Българите са искали да протестират още преди месец, но чак сега са получили разрешение от властите, предава бТВ от белгийската столица.


Без да се срещне с протестиращите в Брюксел, пред журналисти, Борисов засегна темата с протестите. Повод за коментара му стана студентът в Хага Евгени Марчев, който беше пребит от полицията и приет в „Пирогов” след задържане от СДВР.


Най-късно във вторник или в сряда ще завърши проверката на МВР дали полицаи са употребили сила при протестите, каза в Брюксел Бойко Борисов, цитиран от бТВ.


„Горчиво съжалявам, никога това не е било толерирано от нас”, каза Борисов относно обвиненията, че полицията е употребила сила срещу протестиращи.


"Неговият дядо комунист не е дал възможност някога ние да отидем да учим в Брюксел, в Хага, в Лондон или където и да било. На тяхната възраст, когато имаше авария в Чернобил и се стелеше радиоактивен прах, ни караха да маршируваме на манифестации с червени връзки. Така че тази демокрация им даде възможност да отидат да учат, да работят, да видят света. Време е в обществото да се проведе дебат по много теми", каза Бойко Борисов.




Надявам се днес да успеем, да излезем единни, силни и да се справим с предизвикателствата, които и в момента действат, заяви министър-председателят Бойко Борисов в Брюксел преди началото на днешните дискусии в рамките на Европейския съвет, съобщи правителствената пресслужба.


От съобщението се разбира, че премиерът е подкрепил едновременно предложения, които изглеждат несъвместими. Така например, той изразил категорична подкрепа за европейските си колеги, които са за предложението на Европейската комисия занапред отпускането на европейски средства да бъде обвързано със състоянието на върховенството на закона в европейските държави. Заедно с това обаче той смята, че трябва да се отчитат и страховете на някои от държавите, които се противопоставят на този принцип.