19min.bg

Божидар Данев: Хората са гладни

От началото на кризата в България са закрити 344 хиляди работни места, 100 хиляди самоосигуряващи се също са прекратили бизнеса си. Данните изнесе директорът на на Българската стопанска камара Божидар Данев.


Той предупреди, че ако не се намери заетост на никоквалифицираните хора, държавата ще бъде залята от престъпност. В същото време от синдикатите твърдят, че на работници се дължат 400 милиона лева за заплати.


Данните на Стопанската камара сочат, че от 350 хиляди действащи фирми в 150 хиляди има нула заети. Затова Божидар Данев видя пряка връзка между безработицата и престъпността.


Гладът е по-силен от страха и когато хората са гладни, те стават престъпници, подчерта Божидар Данев.


БСК предлага държавата и общините да дават преференциално земя на бедни и на арендатори, които разкриват работни места. Държавата има собственост три милиона декара, върху които е легнала като кучето върху сламата, което не я дава. Ние предлагаме тази земя да бъде предоставена за десет години на предприемачи, включително социално слаби или безработни, които да създадат по едно работно място на два декара.


Необходимо е и преразглеждане на политиката ни по отношение на ГМО храните. България е най-големият износител на зърнени храни и направихме революция в производството на зърнени храни без ГМО, но с малко производство, но си го кътаме ГМО-то като внасяме непрекъснато продуктите отвънка, каза още Данев.


За синдикатите в момента е необходима реформа, която да гарантира редовното плащане на заплатите. 400 милиона лева са дълговете на бизнеса за труд. Една трета се дължат от държавни и общински фирми. Най-много заплати все още се дължат в строителството. КНСБ предлага промени, които да спрат тази практика, посочи президентът Пламен Димитров.


Работникът е кредитор на четвърто място. Ние продължаваме да мислим, че трябва да бъде променен Търговският закон и той да бъде изравнен като позиция с фикса и с банките. Би трябвало законът да гарантира вземанията в случай на несъстоятелност да бъде ревизиран. 200 милиона лева стоят там блокирани - пари, внесени от българския бизнес в полза на българските работници, които продължават да не си получават заплати.


Гъвкавите форми на заетост също ще помогнат в кризата, смята Димитров.


Двудневна, тридневна работна седмица. Когато няма поръчки, да се елиминират следващите дни. По-малко губи като цяло бизнесът, ако няма поръчки, аргументира се Пламен Димитров.