19min.bg

Британският министър на отбраната Бен Уолъс подаде оставка

Британският министър на отбраната Бен Уолъс, изигра ключова роля в подкрепата за Украйна след руската инвазия, който наскоро обяви, че иска да напусне поста си, официално подаде оставка, съобщиха днес от "Даунинг стрийт", предаде Франс прес.

53-годишният Бен Уолъс беше обявил през лятото намерението си да се оттегли от политическия живот след девет години в правителството, четири от които в сферата на отбраната.

"Бях избран за член на парламента през 2005 г. и след толкова много години е време да инвестирам в аспектите на живота, които съм пренебрегвал, и да проуча нови възможности", пише той в писмото си за оставка, публикувано от канцеларията на министър-председателят Риши Сунак, който трябва бързо да обяви името на неговия наследник.

През февруари базираното в Брюксел издание "Политико" писа, че британският министър на отбраната Бен Уолъс даде най-силната индикация досега, че може да се интересува от най-високия пост в НАТО - този на генералния секретар.

Мандатът на настоящия генерален секретар на Алианса Йенс Столтенберг изтича през септември. Говорител на Столтенберг каза, че той не търси неговото удължаване, въпреки че не са взети окончателни решения.

Уолъс изглежда се позиционира като кандидат, след като каза пред Times Radio, че това би било "страхотна работа".

"Обичам работата на министър на отбраната, мисля, че станах най-дълго служилият министър на отбраната от консерваторите преди няколко дни. Това очевидно се отразява на линията на косата и всичко останало. Но като цяло това е страхотна работа", каза Уолъс в началото на годината.

"Но, разбира се, НАТО също е страхотна работа. И генералният секретар на НАТО обяви този уикенд, че няма да поднови мандата си в края на тази година. И разбира се, ще видим какво ще се случи", добави той тогава.

Уолъс ще трябва да преодолее съпротивата на членовете на НАТО, настояващи за жена генерален секретар или някой от Източна Европа. Франция също предпочита кандидат от ЕС да управлява организацията.

Решението изисква консенсус от 30-те членки на НАТО и има множество потенциални кандидати.