19min.media

Брюксел иска да спрем ТЕЦ-овете си до 5 г.: Вицепремиерът Пеканов

„В голямата си част Планът за възстановяване е финализиран”, заяви пред БНР вицепремиерът Атанас Пеканов. „Проблематичните части са в сферите енергетика и върховенство на закона и правото и ще трябва да се решат в спешен порядък, за да може да бъде предаден”, изброи той.  Пеканов подчерта, че има разбиране в Брюксел, че „най-вероятно, да, ще се наложи един служебен кабинет да го предаде“.
Позитивния ефект той  вижда в това, че ще бъдат развързани ръцете на всички следващи правителства за провеждането на определени реформи. Напомняме, че настоящият вариант на документа е четвърти. „В плана ще има ясни цели до 2027 г.”, напомни Пеканов, но посочи необходимостта от задълбочен анализ и точна визия за ангажиментите на страната ни поне до 2035 г..
 „Крайно време е да се разделим с климатичните си илюзии – че всички тези неща ние сме ги подписвали, но няма да ги прилагаме”, посочи вицепремиерът по повод споразумения и документи, с които страната ни вече се е ангажирала. Включително по въглищните ТЕЦ-ове след преговорите 2011-18 г.
Той подчерта, че „сега много рязко ни се казва от Брюксел“, че до 2027 г. трябва да се извадят определени мощности, а големите инвеститори вече се интересуват дали там, където ще влагат парите си, е направена декарбонизация.
Пеканов подчерта, че тъй като в миналото при различни трансформации хората са се чувствали неподкрепени и излъгани, сега смятат, че това ще се случи отново. „Не можем да си кривим душата – във ВЕИ има по-малко работни места, отколкото в момента във въглищната индустрия. Затова трябва да намерим алтернативи… Да намерим възможности индустрията да се развива в региона.“
Вицепремиерът изтъкна, че ако цените на емисиите продължат да нарастват, производството на мръсна енергия ще става все по-неефективно.
Според Пеканов експертите трябва да изготвят няколко сценария за