19min.bg

Брюксел иска етичен кодекс за депутатите ни

България е на едно от първите места по корупция сред 28-те държави-членки на ЕС, показва първият доклад на Брюксел за борбата с корупцията.



В документа подробно са описани какви антикорупционни механизми съществуват във всяка страна, тяхната ефективност, както и търсените подобрения.



13% от българите са заявили, че през изминалата година им е бил поискан или от тях се е очаквало да дадат подкуп.



У нас този процент е почти 3 пъти по-висок от средния за страните в ЕС, който е около 4%.



Според 68% от сънародниците ни страната не полага достатъчно усилия за изкореняване на корупцията, което е най-високата стойност на скептиците по отношение на борбата с незаконните бюрократични практики в ЕС.



Борбата с корупцията отдавна е приоритет за България, а законодателните реформи доведоха до създаването на нови структури. Въпреки това, корупцията продължава да бъде широко застъпена, пишат от Брюксел и предлагат страната ни да предпазва институциите за борба с корупцията от политическо влияние и да назначава управленските им кадри, съобразно прозрачна процедура, основаваща се на качествата на кандидатите.



Случайното разпределение на делата в съдилищата следва да се гарантира чрез ефективна общонационална система, съветват от Комисията в частта за ефективността на съдебната система.



Оттам предлагат да бъде приет и етичен кодекс за народните представители, който да включва механизми за предотвратяване на корупционни практики.



Базиран на проучване на „Евробарометър" за нивата на корупцията в отделните страни, документът обобщава, че 76% от европейските граждани смятат, че тя е широко разпространена. Повече от половината (56%) твърдят, че корупцията на национално ниво в последните години е нараснала, а около 8% твърдят, че са имали личен опит като свидетели на корупционна схема или участници в нея.



Тези порочни практики ощетяват европейските данъкоплатци с около 120 млрд. евро годишно, става ясно от изводите в доклада.