19min.media

БСП подкрепя промяна в Конституцията при разследване на концесиите и мутрите

БСП ще подкрепи исканата от коалиционните партньори ГЕРБ, ОП и ДПС промени в Конституцията за отп


адане на давността на приватизационните сделки, които няма как да съберат 2/3 от гласовете в парламента, ако не ги подкрепи Левицата. Условието на Корнелия Нинова обаче е не просто да се регистрират, а да се разследват сделките, при това не само продажбата, но и отдаването на концесии, а също масовото раздържавяване и дейността на фондовете, които го осъществиха. „Какво стана с боновите книжки, кои приватизационни фондове купиха предприятия, получават ли хората дивиденти от тези книжки. Кой се облагодетелства от тях. Кой раздаде националните богатства и природните ресурси на концесии, кой ги владее днес, какви такси плаща и плаща ли народът по-висока цена заради тези концесии?”, пита Нинова.


За да прозвучи още по-ясно посланието на червените, лидерът им даде и конкретно олицетворение: „Групировките на прехода - вън от политическото ръководство на държавата”.


Думите дойдоха и като коментар на Нинова по повод намеците на депутатката Десислава Антанасова от ГЕРБ, наричана от премиера „тежката артилерия”, която хем каза, че председателката на БСП не била вършила престъпления при приватизацията на Техноимпекс, хем прозвуча като рекет: "Не твърдя, че Нинова е и извършила престъпление, а че е придобивала акции. След като няма нарушение и престъпление, то би трябвало тя да не е притеснена да подкрепи нашето предложение", заяви русенката. Тя подчерта, че очаква "златният пръст" на Нинова да гласува "за" промените в залата.


Като по-сериозен юрист от бившата правна съветничка на психодиспансера в Русе, ремонтиран от съпруга й за близо милион, докато беше здравен министър, Данаил Кирилов, който е председател на правната комисия в НС, уточни пред БНТ, че приватизационни сделки няма да бъдат разваляни, независимо, че ще започне разследването им със задна дата. По думите му планираните поправки ще обхващат периода на раздържавяване от 1993 г. до края на 2017 г.


Уточнението е важно, тъй като инвестиционната общност прие доста притеснено желанието на управляващите да разтурят споразумения със задна дата, което е противоправно. Особено на фона на срива на чуждите вложения. Тази година те бележат спад от 54%, при положение, че това е на базата на миналогодишната катастрофа от минус 59% на фона на 2015 г. Измерено по друг начин, инвестициите в България тази година са 19 пъти по-малки от инвестициите в нашата държава преди десетилетие на върха на икономическия бум.