19min.bg

Чернобилското решение за Фукушима-1

„Чернобилското решение” може да бъде последният възможен вариант за справяне с проблемната японска АЕЦ, но заравянето на комплекса под пясък и бетон е „мръсно” решение, което може да превърне част от Япония в радиоактивна пустош за десетилетия напред.

Японските власти обявиха, че все още е твърде рано да се говори за дългосрочни решения, като на този етап приоритет е охлаждането на шестте реактора в АЕЦ „Фукушима-1” и на резервоарите за отработено ядрено гориво, съобщава агенция Ройтерс.

„Просто не е толкова лесно”, коментира Мъри Дженекс, професор от университета в Сан Диего, в отговор на въпрос за т.нар. „опция Чернобил”.

„Реакторите действат по начин, подобен на кафеварките. Ако ги оставите на горещо, те пресъхват и след това се пукат”, коментира експертът. „Поставянето на бетон върху това няма да помогне за обезопасяването на кафеварката. Но в крайна сметка, да, може да поставите бетонен щит и да приключите с въпроса”.

След аварията в Чернобил през 1986 г. съветските власти затрупват зоната на инцидента под тонове бетон, за да ограничат радиационното замърсяване.

Експерти заявиха, че шестте реактора в АЕЦ „Фукушима-1” вероятно ще бъдат охладени, но се опасяват за охлаждащите резервоари за отработеното гориво, в един от които има плутоний. До момента японските власти не успяват да охладят резервоарите, в които при нормални обстоятелства водата циркулира непрекъснато.