19min.bg

Чешкият КС ще заседава за Договора от Лисабон

В 11 часа българско време започва откритото заседание на чешкия Конституционен съд в Бърно за Договора от Лисабон, съобщи БГНЕС.


Делото беше насрочено след като група сенатори, предимно от гражданските демократи, атакуваха за втори път европейския договор във връзка с противоречия с чешката конституция. Докладчик по него е председателят на съда Павел Рихетски. Очакват се и протести на противниците на договора. Чехия е последната страна-членка, която все още не е ратифицирала Договора от Лисабон. Той беше одобрен от двете камари на парламента, но президентът Вацлав Клаус поиска допълнителни гаранции от Европейския съюз по Хартата за основните човешки права.
Mалко вероятно е още днес да чуем решението на петнайсетте конституционни съдии. При първия иск, гледан в края на ноември миналата година, съдът се произнесе на следващия ден след изслушването на всички страни по делото. Причина за забавянето на решението този път е спецификата на иска, както и допълнително внесените в петък материали от президента Вацлав Клаус. В тях се поставят въпроси за суверенитета на страната, за начина на взимането на решения след влизането в сила на Договора от Лисабон, както и за основните човешки права на гражданите.
Опасенията на чешкия президент са свързани с бъдещи реституционни претенции на судетските немци и анулирането на Бенешовите декрети след края на Втората световна война.
За разлика от първия иск президентът няма да представи днес лично позицията си пред съда. Това ще направи известният с критиките си към Договора юрист Алеш Пейхал. Ще бъдат чути още становищата на двете камари на Парламента, на правителството и на групата от 19 сенатори, които внесоха иска срещу Договора от Лисабон - този път в пълния му текст. Позовавайки се на европейската “демократичност” в рамките на основните 44 и други допълнителни страници на преден план са въпросите за суверенитета. Спорни, според експертите, обаче са питанията на сенаторите, които препращат към Маастрихтския и Римските договори. Според сенаторите трябва да се гласуват отделно и дадените на Ирландия гаранции. Под въпрос в жалбата се поставят още решенията на Съюза и на Европейския съд, като националният парламент и конституционен съд би трябвало да имат последната дума.
Поисканите от Вацлав Клаус изключения за страната в Хартата за основните човешки права на ЕС ще се обсъждат в края на седмицата и на европейската среща на върха в Брюксел.