19min.bg

ЧЕЗ съкратил тайно и двойно срока за плащане, налага и лихви

Без да вдига шум, тайно, но рязко, електроразпределителното дружество ЧЕЗ е съкратило наполовина срока за плащане на сметките за ток на битовите потребители. Столични абонати на компанията алармираха, че от октомври 2020 г. периодът за плащане на консумираната електроенергия без неустойки за забавяне е само 10 дни, докато преди компанията даваше 20 дни толеранс, пише Сега.
Това е човеконенавистнически подход във време на пандемия, особено при положение, че карантината е 14-дневна, т.е. повече от наложените без съгласието на абонатите 10 дни.
Скъсяването на времето за плащане на сметките за ток изглежда странно и на фона на гласуваните през 2020 г. заради пандемията отсрочки за редица комунални услуги, данъци и местни такси. Някои от тези отсрочени плащания, като корпоративните данъци и местни налози, са в сила и през тази година.
Промяната е станала тихомълком, без ЧЕЗ да уведоми предварително своите абонати, заради което и много от тях все още не са забелязали новите срокове във фактурите си. Пък и фактурите винаги идват доста след изтичането на досегашния срок за плащане, какво остава за новия. И това изобщо не е случайно. Целта е проста: хората да се превърнат в нарушители и да бъдат санкционирани с лихва за просрочието.
Най-големи затруднения изпитват абонатите, които са организирали плащането на сметките по банков път на определена дата, която сега се оказва извън периода за безлихвено разплащане.
Притеснени са и клиентите на ЧЕЗ, които получават фактурите си за консумираната ел. енергия в средата на месеца, при което падежът за плащане вече се пада на 24-25-о число, т.е. преди получаването на трудовото възнаграждение. Досега те са имали 20-ина дни да покрият задължението си, т.е. до края на месец или началото на следващия. При липса на все още преведена заплата тези потребители сега са принудени да забавят плащането, заради което им се начислява лихва за всеки ден просрочие (дневният размер на законната лихва за просрочени парични задължения е равен на 1/360 част от 10% годишна лихва). А ако плащането не се случи