19min.media

Да видим допустим ли е искът за касиране, после: продължителни експертизи: Я.Стоилов, съдия-докладчик в КС

Вероятно Конституционния съд ще изиска експертизи по внесените жалби за касиране на последните избори, за да се направят точните заключения. Но преди всичко, той трябва да се произнесе за допустимостта на исковете по тази тема, обясни конституционният съдия и докладчик по делото за касиране на изборите проф. Янаки Стоилов пред БНТ. Той беше уклончив и за сроковете на действие. Според него е възможно още в седмицата 11-17 ноември да стартира процедурата, но понеже трябва да се кълнат новите членове, назначени от президента и заседанието е тържествено, няма гаранции, че ще се стигне до разглеждане на двата иска.


Единият е за частично, а другият за пълно касиране на изборите. Както още на 28 октомври 19 минути цитира мнението на един от общо 5 български конституционалисти, тази мисия, ако се гледа по закон, а не по политически и пиар съображения, е невъзможна или почти невъзможна. Това е поради липсата на съответните заявления в комисиите за неподписване или подписване с особено мнение на протоколите и ред други важни подробности, които са категорични изисквания според нормативната уредба. Не е случайно, че самият Янаки Стоилов уточни, че трябва да се види дали са представени годни доказателства.

През седмицата от Има такъв народ поискаха частично касиране на изборите от Конституционния съд, а партия Величие, която не успя да получи парламентарно представителство - пълно касиране.

Според Янаки Стоилов, би трябвало да се проучат всички данни, за да се стигне до установяване на действителното положение, особено в такива производства, че Конституционният съд в своята дейност се доближава до дейността на останалите съдилища, т.е. той до голяма степен става съд по фактите, защото в останалите случаи той главно е съд по правото, за да прецени определени съответствия. И това вероятно ще наложи провеждане на експертизи, защото ако не се стигне до първичните данни, няма как да се направят точните заключения, поясни той.

Какви ще са експертизите, ще бъде обсъдено идващата седмица, за да се пристъпи и към разглеждането на самите проблеми, които са поставени, добави той. Според него трябва да се повишава доверието към изборния процес.

"Законът изисква само в двумесечен срок да се стигне до произнасяне, но като гледам така лавинообразното постъпване на искания, трябва да кажа, че колкото повече се множат тези горе-долу еднотипни искания, толкова повече това затормозява процеса, защото целта трябва да бъде ефективна, ясен резултат, какво отразяват изборите като воля на българските граждани", посочи Стоилов.

Не можем да установим дела на купения и корпоративния вот, а можем да установяваме само редовността на подадените гласове спрямо обявените резултати, каза още Янаки Стоилов и добави:

"Съдът е орган, които разглежда спорове, които са му поставени. Той нито си поръчва спорове, нито пък да казва на някой, че не може да упражнява правото, за да отнесе даден въпрос. Парламентът така е доказвал многократно, че той може да заседава и без да работи. Априорно ние не можем да дадем отговор, така че не се спира дейността на институциите от това, че има открит спор пред Конституционния съд."