Дълговете и неравенството пораждат рискове за световната икономика: Кристалина Георгиева
Въпреки че световната икономика е стъпила на по-здрава основа, благодарение на ускорения ход на ваксинирането и мащабните програми за фискални стимули, нарастващото неравенство, високите нива на дълг и разминаването между богатите страни и държавите с ниски доходи продължават да бъдат значими рискове, предупреждава Кристалина Георгиева, управляващ директор на Международния валутен фонд (МВФ), предаде Нова тв.
„Предстои да актуализираме своята прогноза за растежа през тази и следващата година“, споделя Георгиева. „Наблюдава се обаче опасно разминаване в икономическите богатства, както в рамките на отделните страни, така и между тях, което налага необходимост от акцент върху управлението на изхода от здравната криза.“
През януари МВФ прогнозира ръст на световната икономика от 5.5 % през 2021 г. и 4.2 % през 2022 г., след свиване от 3.5 % през 2020 г., причинено от пандемията от коронавирус. Еврозоната отбеляза много по-голям икономически спад от 7.2 %.
В интервю за Евронюз ръководителят на МВФ настоятелно приканва правителствата да „инвестират в по-зелено, по-интелигентно, по-устойчиво на сътресения и по-приобщаващо бъдеще.“
„В момента най-важните приоритети остават ускоряването на кампанията по ваксиниране, справянето със здравната криза и неоттеглянето на подкрепата на твърде ранен етап. В това отношение със задоволство констатирам, че това са