19min.bg

Дама хваща крана на парното

Заместник-кметът на Столичната община Ирина Савина поема ръководството на екипа, който ще отговаря за наблюдението на Топлофикация-София, съобщи кметът Йорданка Фандъкова на заседанието на СОС. Преди това подалият оставка зам.-кмет Минко Герджиков, заедно с екип, е отговарял за наблюдението на дружеството. Фандъкова не се съгласи с твърдението на общинските съветници, че в Топлофикация нищо не се случва. 

„Оздравяването на дружеството е реалистична краткосрочна цел. За последните три месеца беше изпълнен ангажиментът към доставчиците, беше подготвен бизнеспланът, беше гарантиран сезонът в София“, каза кметът. Столичната община има ангажимент за безвъзмездно финансиране на анализа за инвестиции в дружеството.

Фандъкова не подкрепя част от мерките от бизнесплана на компанията. „Най-важно за мен е Топлофикация да предлага качествена услуга, хората да имат разбираеми сметки и да получават информация за сметките си. Така ще се върне доверието“, каза столичният кмет. Фандъкова припомни, че само от няколко месеца дружеството е общинско и то е изпълнило своите ангажименти.  Тя не подкрепя предложенията за въвеждане на плащане на сметките на 12 месечни вноски, защото трябва да може потребителите да избират. Фандъкова не подкрепя и идеята да се изключват блокове, ако 2/3 от абонатите не са плащали парното си. 

Председателят на групата на БСП Жельо Бойчев запита кой от общинската администрация отговаря за Топлофикация-София. Големият въпрос е каква е визията за развитието на топлофикационното дружество. „Ние към ръководството на Топлофикация нямаме критики“, заяви Бойчев. Според него обаче било важно да се изясни какви са изискванията към дружеството. Той беше категоричен, че като не се знае накъде е тръгнала общината, няма как да се постигнат целите. 

„Топлофикация е странно дружество, в което приходите са по-малко от задълженията, които са основно към НЕК и БЕХ“, каза Владимир Каролев, общински съветник от НДСВ. Той припомни, че дружеството на два пъти е спасявано от фалити. Според него загубата се намалява, защото се повишава събираемостта на взиманията от 52 на 55 %, но основната причина за намаляване на загубите е повишаване на цените на услугата и заради когенерацията.