Държавата краде парите ни за втора пенсия
След като през 2009-2013 г. успя да национализира 1,4 млрд. частни вноски за здравно осигуряване и професионалните пенсионни фондове, за да пълни дупки в бюджета – за подобни действия бразилският президент Дилма Русев е в процедура за махане от поста, във втория си мандат кабинетът роди нова гениална идея. Министерството на финансите подготви реформа на втория пенсионен стълб – частно натрупваните пари във фондове на всеки, роден след 1960 г., успоредно с пенсионните точки в НОИ. Бъдещите „втори пенсии” от частните пенсионни фондове ще бъдат пожизнени, но ще се изплащат от общ пул, а не от индивидуалните партиди на осигурените, предвиждат промени в Кодекса за социално осигуряване (КСО), публикувани в петък късния следобед на страницата на ведомството.
„Правото на собственост върху натрупаната в индивидуалната партида сума се заменя правото на получаване на съответния вид пенсия“, пише в мотивите финансовото министерство. По същество това може да бъде наречено с думите национализация или по-народно: кражба.
Според ведомството по този начин се гарантира пожизненият характер на пенсията и размерът ѝ - независимо от времето на получаване и инвестиционните резултати. Той обаче не позволява пенсията да се плаща от индивидуалната партида и при смърт на пенсионера остатъкът от средствата няма да се изплаща на наследниците му.
По същество това компрометира изобщо системата на частно пенсионно осигуряване, въпреки че съответните фондове са сред малкото инвеститори у нас – и това на фона на спада на вложенията в страната с 83%! Напомняме, че моделът става същият като на НОИ, където противно на всякакви норми и закони, 60% от финансирането идва от данъци, а не от осигуровки. Там, колкото по-високи осигуровки се плащат, толкова е по-зле, защото е въведен максимум на пенсията.