Държавата на празните училища и пълните стадиони: защо търпим
Топ в класацията на деня на Ройтерс е снимка от претъпканите трибуни с нагъчкани фенове на Локо Пловдив, но за съжаление не заради майсторството на фотографа Стоян Ненов, а заради яркия пример за нарушаване на правилата за социална дистанция.
Не беше ли онзи ден, когато премиерът, който лично разреши не 4000, а 12000 души да се съберат на мача, докато ни обясняваше нещо за дисциплината? В крайна сметка на стадиона се оказаха и повече хора.
Изпращането, пак от премиера, на неадекватния и безпомощен здравен министър „да пази” дистанцията на мача стана единствено повод за подигравки: този човек навършва пенсионна възраст в неделя, хайде вече да напуска поста, на който обърка каквото можа. А някои хора забогатяха „с много милиони” по думите на Марешки. Гледаме един фармаолигарх паркира пред Народното събрание новичкия си високопроходим Ролс Ройс...
Същия ден ни донесе рекордно ниските резултати на изпитите след седми клас – резултат от управлението на сегашния министър на образованието 11 години в тази система – 8 от тях като главен секретар на МОН, а 3 като заемащ най-високия пост в просветата. По Български език и литература средната оценка е 3, по математика е 2. В страната, която с много е на последно място по грамотност, по дигитална грамотност и по медийна грамотност в Европа според безпристрастните международни статистики.
Не помогна дори даването от МОН като „непознат” текст на изпита на текст от учебната тетрадка на издателство Просвета – София, чиято фондация е управлявана от кумата на министъра и съдружничка на съпругата му. Същата организация, по случайност, е и представител на PISA – онези, които