19min.bg

Държавата поема контрол на цените на храните

Министерският съвет ще обсъди възможностите за осъществяване на мониторинг на цените на хранителните стоки. Това съобщи земеделският министър Мирослав Найденов по време на дискусия за Закона за горите.
Министърът не уточни дали наблюдението ще се прилага от нова административна структура, но поясни, че целта е да се следи движението на цените по цялата верига производител - преработвател - търговец.
За целта той ще предложи пакет от мерки, тъй като при формирането на цените на храните влияят много фактори - цена на петрола, енергоизточниците, суровините.
„Тъй като е възможно някой да лови риба в мътна вода и да има определена спекула, аз ще предложа пакет от мерки, с който да следим движението на цените и договорните отношения", каза Найденов.
По думите му така министър-председателят ще има инструментариум, с който ще може да се следи този процес и при отклонение да има съответните санкции.
Земеделският министър коментира и резултатите от социологическо изследване, според което 80% от българите смятат повишаването на цените на хранителните продукти за най-лошото нещо, което им се е случило.
„След като е така, те очакват по някакъв начин правителството да реагира," коментира той при откриването на дискусията по Закона за горите, проведена в хотел Шератон. На нея той обяви кои са шестте държавни горски предприятия - Враца, Габрово, Шумен, Благоевград, Смолян и Сливен.
Според зам.-министъра на земеделието - Георги Костов, новият закон гарантира условия за пазарна икономика и конкуренция. По думите му шестте горски предприятия ще бъдат изцяло на самоиздръжка и подчерта, че с новия закон се създава независим държавен орган за контрол. Той е категоричен, че с този закон ще се позволи използването на потенциала на горите за развитие на т.нар. зелена икономика - за производство на енергия от биомаса и възобновяеми енергийни източници.
Депутатът от ГЕРБ Емил Димитров изтъкна, че с новия закон за горите се създават условия горите да се самофинансират и да се извършват инвестиции в горската инфраструктура, най-вече в пътната мрежа.
„Разделянето на стопанската от контролната функция би следвало да допринесе за намаляване на злоупотребите", посочи той. По думите му в момента се работи по стиковането на закона за горите със Закона за възобновяемите енергийни източници, който вече мина на първо четене в парламента.


Снимка: БТА