19min.bg

Държавите нямат право да искат масово следене, дори заради националната сигурност: Евросъдът

Неограниченото масово наблюдение на данни от телефоните и интернет потреблението е незаконно, постанови днес Европейският съд. Единственото изключение са "сериозни заплахи за националната сигурност". Дори в този случай пълният достъп до данните на потребителите трябва да бъде ограничен до "само необходимия" период.
Решението е взето по четири дела, заведени от правозащитни организации във Франция, Белгия и Великобритания. В него съдът постановява, че държавите нямат право да изискват телекомите да събират и запазват неограничени трафични и локационни данни с цел борба с престълността или опазване на на националната сигурност. Освен, ако заплахата за националната сигурност не е сериозна и не е активна в настоящето или в близкото бъдеще. То позволява също така събирането и запазването на IP адреси, ако това е необходимо.
Що се отнася до борбата с престъпността, държавите могат да прибегнат до таргетирано и ускорено задържане на данни, уточнява съдът. Но и в тези случаи те трябва да предвидят защитни мерки, а самото управление на данните да бъде разгледано или съд или независима служба.
Следени в реално време могат да бъдат хора, за които има сериозни подозрения, че са замесени в терористична дейност, а инструментите за масово наблюдение могат да бъдат използвани извън предвидения период, ако заплахата за националната сигурност още е активна
Националните съдилища не бива да приемат като доказателство информация, събрана по начин, който не е предвиден в това решение.