19min.media

Държавите от ЕС не успяват да се споразумеят за руското петролно ембарго

Според ръководителя на външната политика на ЕС след повече от 10 дни преговори държавите - членки на Европейския съюз, не са успели да постигнат съгласие по предложенията за забрана на вноса на руски петрол, като Унгария е начело на групата държави, които се противопоставят на мярката.




Жозеп Борел заяви: "Ще направим всичко възможно, за да деблокираме ситуацията. Не мога да гарантирам, че това ще се случи, защото позициите са доста силни. "




Предложеното ембарго върху руския суров петрол е част от шестия пакет от санкции, предложен на 4 май във връзка с конфликта в Украйна.




Борел призна, че някои държави членки "са изправени пред повече трудности, защото са по-зависими, защото нямат излаз на море" и че "разполагат с петрол само по тръбопроводи и то от Русия"


 


Страните от ЕС, които са силно зависими от руския петрол, включително Унгария, Чешката република, Словакия и България, многократно са изразявали своите възражения срещу забраната. Унгарското правителство твърди, че ембаргото би нанесло съкрушителен удар върху икономиката.




Миналата седмица унгарският министър на външните работи Петер Сиярто заяви, че блокът не е успял да намери начин за намаляване на щетите от ембаргото.




От края на февруари западните сили наложиха строги санкции на Русия заради военната ѝ офанзива в Украйна. Наказанията включват забрана на вноса на въглища, замразяване на руски активи, затваряне на небето за руски самолети, включване на предприятия в черен списък и други мерки.


 


 Освен че забрани достъпа на самолети на ЕС до въздушното си пространство, отговорът на Русия досега се ограничаваше до санкции срещу определени компании, свързани с изземването на руски активи, и до искане "недружелюбните страни" да плащат за руския природен газ в рубли.



   Снимка: БГНЕС