19min.bg

Държавният дълг на САЩ премина нов връх

Държавният дълг на САЩ достигна рекордните 33 трлн. долара, според ежедневния доклад за баланса на страната, публикуван от Министерството на финансите.

Според уебсайта за часовник на дълга на САЩ в реално време действителното равнище на дълга е 33,04 трилиона долара, а съотношението на дълга към БВП - 122,4%.

Коментирайки показанията, министърът на финансите Джанет Йелън заяви, че разходите за лихви по текущия дълг са управляеми. Въпреки това тя призова политиците да действат бързо.

"Президентът [Джо Байдън] предложи серия от мерки, които биха намалили дефицита ни с течение на времето, като същевременно инвестират в икономиката", каза тя пред CNBC, "и това е нещо, което трябва да направим занапред." Тя не даде подробности за тези мерки.


Дългът на САЩ се повиши, след като в началото на юни Байдън одобри законопроект, който премахна тавана на дълга от 31,4 трилиона долара за две години, като на практика позволи на правителството да продължи да взема заеми без ограничения до 2024 г. Таванът беше спрян след многократни предупреждения от страна на Министерството на финансите, че ако стъпката не бъде предприета, страната ще изпадне в неплатежоспособност по задълженията си.

В резултат на това дългът скочи до 32 трилиона долара по-малко от две седмици след одобряването на законопроекта и оттогава расте. За сравнение, преди четири десетилетия държавният дълг възлизаше на около 907 милиарда долара. Според прогнозите на Бюджетната служба на Конгреса при сегашните си темпове държавният дълг на САЩ е на път да се увеличи почти двойно през следващите три десетилетия.

Мая Макгийнъс, председател на Комитета за отговорен федерален бюджет (CRFB), казва, че последният етап е обезпокоителен.


"Съединените щати достигнаха нов крайъгълен камък, с който никой няма да се гордее: брутният ни държавен дълг току-що надхвърли 33 трилиона долара. В същото време дългът на гражданите наскоро надхвърли 26 трилиона долара. Ставаме безчувствени към тези огромни числа, но това не ги прави по-малко опасни", каза тя пред FOX Business.

Нейното твърдение бе подкрепено от Шон Снейт, икономист от Университета на Централна Флорида, който заяви пред медията, че показанията са "предупредителен изстрел в носа на американското правителство, че трябва да оправи фискалния си кораб".

"Не можеш просто да харчиш трилиони долари повече от приходите си всяка година и да не очакваш лоши последици", предупреди той.