19min.bg

ДБ иска държавата да поеме Лукойл - Нефтохим


Коалицията Демократична България, част от управляващото мнозинство в правителството и парламента, иска държавата да поеме оперативен контрол или друг тип мониторинг над Лукойл Нефтохим, заяви пред бТВ най-влиятелният син депутат Иво Мирчев.



Според него в момента рафинерията е управлявана, както навремето при Мултигруп - собственикът стои и на входа, и изхода.



А след намесата на държавата произвежданите горива щели да бъдат с доста по-ниска цена.



Той припомни, че България държи златна акция в компанията. А ние припомняме, че той остава несменен от кабинета Борисов 3, паднал преди повече от година при всички клетви за Промяната.




Още по-интересното е, че уж подаде оставка още през март 2019 г., заради участието си в скандала Апартаментгейт за получаването на апартаменти на скандално ниски цени от представители на старата власт.



"Предстои да бъде обявен конкурс за нов представител на държавата в рафинерията. Настоящият е доказал, че не защитава националния интерес", каза още Мирчев.



На въпрос не се ли притеснява, че дясна формация настоява за държавна намеса, Мирчев се позова на практиката на западни държави при подобни компании.



Напомняме, че Германия, Италия, Полша, Латвия, Литва вече започнаха такива процедури. Най-гръмкият пример е с Газпром Германия, но най-близък до нашия е казусът със сицилианската рафинерия на Лукойл.




Освен че е най-големият нефтохимически комбинат в цяла Европа, мегазаводът край Сиракуза работи по схемата на бургаския си събрат под същата шапка.




Сделките му не минават пряко през него, а чрез швейцарското дружество на руснаците Литаско.




Така от една страна се спестяват данъци за сътоветните хазни, от друга страна се гарантират по-високи печалби от превъртането на по-евтиния руски нефт Уралс, какъвто добива Лукойл, вече представян за внесен от другаде и търгуващ се на 40% по-високите цени на висококачествения северен сорт Брент.




Делът на сициалианската рафинерия на италианския пазар обаче се движи между 15 и 20%, докато на българската е над 80% от националния пазар или де факто е тотален монополист.




2 месеца след разкритието на 19 минути за тайна среща на вицепремиера Асен Василев с представители на доминатора, няма никакъв коментар какво е обсъждано на нея и защо изобщо е проведена, след като той дори не е ресорен по този бранш.




Това е ресор на вицепремиера Корнелия Нинова, чийто съпруг е дългогодишен високопоставен служител на ... Лукойл. Преди това работи като митчинар.



Пламен Валентинов