19min.bg

Дефлация -0,1% за месец, висока инфлация задълго напред

НСИ отбеляза 0,1% намаляване на цените у нас за месец. Красиво ли е положението обаче? Не и според топикономистите:


„Струва ми се, че навлизаме в типичната фаза на "fiscal dominance".


Какво означава това?


Когато имаме високи нива на държавния дълг, високо ниво на бюджетния дефицит и висока инфлация централната банка провежда парична политика не в съответствие с инфлационните нива, а такава, че да позволява правителствата да останат платежоспособни по отношение обслужване на дълговете си.


Това означава, че ще видим устойчиво високи нива на инфлацията за продължителен период от време.


Само да вметна, че при такава ситуация почти винаги правителствата увеличават данъците”, коментира финансистът с дълъг опит Бисер Манолов.


„Най-накрая имаме дефлация на месечна база. Към месец май НСИ отчита спад от -0,1% спрямо април и годишен темп на инфлация от 10,1% спрямо май 2022 г. При Хармонизирания ИПЦ (индекс на потребителските цени) за май 2023 г. месечната инфлация е -0.2% спрямо предходния месец. Годишният темп намалява на 8.6%.


Виждаме относително сериозен спад при транспорта от -2,5% на месечна база, но пък хранителните продукти и безалкохолните напитки са нагоре с 0,5%.


Въпреки това, редица хранителни продукти отчитат спад: краставици - с 16.8%, домати - с 12.7%, яйца - с 5.5%, маргарин - с 3.5%, олио - с 2.4%, кашкавал - с 1.3% и др.


В краткосрочен план падането на инфлацията ще има негативни икономически и фискални ефекти, но е нужното „зло“ за създаване на условия за устойчив икономически растеж в обозримо бъдеще”, коментира д-рът по икономика Владимир Сиркаров.