19min.bg

Дефолтът би бил "катастрофа" за САЩ: Министерство на финансите

 Министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън призова Конгресът да повиши тавана на дълга, като предупреди, че неизпълнението на задълженията от страна на САЩ би довело до "икономическа и финансова катастрофа", която би предизвикала глобален икономически спад и би рискувала да подкопае способността на страната да играе водеща роля в световен мащаб, предаде CNN.

"Неизпълнението на задълженията би застрашило постиженията, за които работихме толкова усилено през последните няколко години в областта на възстановяването ни от пандемията. И би предизвикало глобален спад, който ще ни върне много по-назад", заяви Йелън в четвъртък в Ниигата, Япония, където участва в среща на финансовите министри и централните банкери от Г-7.

"Това също така би довело до риск от подкопаване на глобалното икономическо лидерство на САЩ и би повдигнало въпроси относно способността ни да защитаваме интересите си в областта на националната сигурност", добави тя.


Йелън заяви, че Конгресът не е чужд на повишаването или отлагането на лимита на дълга - от 1960 г. насам това е правено почти 80 пъти - и го призова да действа бързо, за да го направи отново.

Тя говори няколко часа след като бившият президент на САЩ Доналд Тръмп, фаворит за президентската номинация на Републиканска партия през 2024 г., отговори на въпроси на избиратели в градската зала на CNN. Той предложи републиканците да откажат да повишат лимита на дълга, ако Белият дом не се съгласи на "масивни" съкращения на разходите.

"Ако не ви дадат масивни съкращения, ще трябва да направите дефолт, а аз не вярвам, че ще направят дефолт, защото смятам, че демократите абсолютно ще отстъпят", каза той в отговор на въпрос.


Тъй като лидерите във Вашингтон не успяват да постигнат напредък по сделката за тавана на дълга, Йелън прогнозира, че САЩ може да изчерпят парите си и да предприемат извънредни мерки за плащане на сметките си още в началото на юни.

За да подтикне към действие, през последните дни Йелън засилва предупрежденията си по този въпрос, като дори лично се е обаждала на изпълнителните директори, за да обсъди последиците от бруталните действия около тавана на дълга, съобщи източник на CNN.


В доклад, публикуван миналата седмица, икономистите от Белия дом заявиха, че продължителен фалит би унищожил над 8 милиона работни места и би намалил стойността на фондовия пазар наполовина. В доклада се оценява въздействието при три сценария: предпазливост, краткотраен фалит и продължителен фалит.

Говорител на Белия дом заяви, че сценарият за продължителен фалит предвижда тримесечна безизходица.

Според оценките на Вашингтон дори сценарият "brinksmanship", при който фалитът се избягва, би унищожил 200 000 работни места и би свалил 0,3 процентни пункта от годишния БВП.

Неизпълнението на задълженията от страна на САЩ би имало и далечни последици. Подобно събитие би могло да се отрази на стойността на щатския долар, както и да навреди на търсенето на внос от други държави в най-голямата икономика в света.

Ръководителят на американското министерство на финансите изложи и своите "три основни приоритета" за Г-7, един от които е да се засили глобалната борба с инфлацията.

Освен това групата възнамерява да удвои ангажимента си в подкрепа на отбраната на Украйна срещу Русия и да обсъди "дългосрочната работа за укрепване на икономическата устойчивост и сигурност", заяви Йелън.