19min.bg

Делото по казуса Петков да бъде прекратено: Радев

Образуваното производство в Конституционния съд относно (КС) гражданството на ексминистъра на икономиката Кирил Петков вече е загубило предмета си и затова следва да не бъде гледано по същество, сочи позиция на президента Румен Радев по нaшyмeлия cпop. Основният аргумент на държавния глава е, че този кабинет вече е с изтекъл мандат и престана да функционира.



Припомняме, че производство бе образувано в КС по искане на 55 дeпyтaти oт ГEPБ с твърдението, че съдът трябва да oбяви чacтичнa пpoтивoĸoнcтитyциoннocт нa yĸaзa нa дъpжaвния глaвa зapaди двoйнoтo гpaждaнcтвo нa миниcтъpa нa иĸoнoмиĸaтa тогава.


"Факт е, че въпросното първо служебно правителство не съществува, а с това предметът на делото е изчерпан и евентуалното решаване по същество отпада", пише в становището на президента пред КС. В случая се визира кабинетът Янев 1 с участието на Петков.


"В практика си КС нееднократно е отчитал, че последиците от акта, предмет на конституционния контрол, трябва да съществуват към момента на произнасянето", гласи  становището. Иначе казано, за да отсъди съдът дали Петков законно е станал министър, то той все още трябва да заема тази длъжност, когато решението бъде взето, което в случая не е така. Президентът се позовава на практика на КС, според която “последиците от акта, предмет на конституционния контрол, трябва да съществуват към момента на произнасянето”. Като аргумент за правотата на тази гледна точка е цитирано и конкретно съдебно решение на КС от 2019г., което служи за казус.


Освен това Радев счита, че актът, с който е назначил Петков за министър, не следва да бъде обявяван за противоконституционен, тъй като указът за назначаване на служебното правителство не е точно акт, който подлежи на конституционен контрол и "евентуалните последици за ексминистъра не касаят обезателно конституционността му".


„В случай, че КС разгледа делото по същество, искането за него да бъде отхвърлено като неоснователно”, посочва още позицията.