Депутатите окончателно закриха спецправосъдието
Десет години след откриването на специализираните съдилища и прокуратури, депутатите окончателно гласуваха и приеха с мнозинство те да бъдат закрити, съдиите - преназначени, а висящите дела да продължат пред същите състави, но в Софийския градски съд, а срещу организирани престъпни групи и в окръжните съдилища по места.
За закриването гласуваха четирите партии от управляващата коалиция - Продължаваме промяната, БСП, Има такъв народ и Демократична България, както и Възраждане.
Промените в Закона за съдебната власт, предвиждащи закриване на спецправосъдието бяха предлагани многократно през последната година и минаха три пъти на първо четене в последните няколко парламента, но за първи път се приемат и на второ четене - във вторник в правна комисия, а днес и окончателно в пленарна зала. Преди да влязат в сила поправките обаче, те трябва да бъдат обнародвани в Държавен вестник.
Освен закриването на специализираните съдилища и прокуратури промените в ЗСВ слагат край и на кариерните и финансови бонуси за членове на Висшия съдебен съвет и на Инспектората към ВСС. В момента след края на мандата си могат да поискат назначаване в структури с една степен по-високи в съдебната власт от заеманите по-рано длъжности като с това получат и финансово обезщетение, а с поправките тази възможност се отменя.
Очаквано, както и на първо, и на второ четене, ГЕРБ-СДС и ДПС гласуваха против промените, а дебатът продължи часове като в голяма степен се чуха същите аргументи срещу закриването на специализираните структури.
От ГЕРБ-СДС попитаха как се съчетава квотният принцип с натовареност на съда. Дани Каназирева коментира, че с тези квоти управляващите влизат