19min.bg

Депутатите отхвърлиха искането за разследваща “Дюнигейт“ комисия

Депутатите отхвърлиха предложението за създаване на анкетна комисия, която да разследва скандала с продажбата на 29 дка пясъчни дюни от държавния поземлен фонд край Несебър за 581 хил. лв. на тъста на шефа на футболния съюз Борислав Михайлов – Димитър Петров, който по-късно продава терена за 4 млн. лв. на фирмата “СЛЕ Груп“, в която съдружник е кумец на вътрешния министър Цветан Цветанов. Вицепремиерът обаче заяви, че не е давал индулгенции за сделката.

След проверка на земеделския министър Мирослав Найденов на място дали наистина се строи върху дюни и намеса на регионалния министър Лиляна Павлова строителното разрешително на фирмата бе отнето на 4 януари, припомня Медиапул. Скандалът взе главата на шефа на агенцията по горите Бисер Дачев, а премиерът Бойко Борисов поиска от прокуратурата и тя започна проверка на извършените сделки в Несебър за периода от началото на 2004-а до края на 2012 година.

Сергей Станишев и група народни представители предлажиха да се създаде временна комисия, която да проучи за месец обстоятелствата около сделката. В нея се предлагаше да участват 6 народни представители, по един от всяка парламентарна група и един независим народен представител.


Парламентът очаквано отхвърли идеята за временна комисия за “Дюнигейт“, след като още при внасянето й в деловодството на парламента управляващите заявиха, че е по-добре това разследване да бъде направено в комисията, оглавявана от Яне Янев, която се занимава с корупцията по високите етажи на властта. Антикорупционната комисия получи случая на 11 януари.

В антикорупционната комисия земеделският министър внесе и преписки за 134 разпоредителни сделки с държавни земи и гори, извършени по времето на Тройната коалиция при цени от 2 лв./кв. м. и дори под един лев. В сряда Найденов се оплака пред бТВ, че “за мое учудване се наблюдава едно пълно медийно затъмнение по темата“.

“Всички сделки, започнати по време на Тройната коалиция, са спрени. Дадохме публичност на всички сделки, които бяха започнати по време на Тройната коалиция. В закона пише, че ние сме длъжни да довършим всички сделки, започнати преди нас, ето защо внесохме промени”, обясни министър Найденов практиката правителството на ГЕРБ да продължава заменките, но на по-високи цени.

За публикациите по отношение на депутата от ГЕРБ Емил Димитров и сделки, с които той е закупил земи, министър Найденов обясни, че “има комисия за установяване конфликт на интереси, надявам се те да го разследват“. “Ние извършихме ведомствена проверка и никъде не фигурира името Емил Димитров и свързани с него лица. Надявам се комисията да си свърши работата”, каза агроминистърът.

Комисията за установяване на конфликт на интереси започна през юни миналата година да разследва Димитров. Той обаче не уважи нито една от отправените му от комисията покани да бъде изслушан и седем месеца по-късно все още няма произнасяне дали Димитров има конфликт на интереси при извършваните в полза на негови дружества заменки и внасянето на различни поправки в законопроекти.