19min.media

Депутатите се изпокараха за заплатите си

В остър спор изпаднаха депутатите по време на днешното пленарно заседание. Причината – различните предложения за определяне на нов размер на депутатските заплати, предаде БГНЕС.


От ГЕРБ предлагат възнагражденията на народните представители да бъдат „замразени” до края на извънредното положение, като не се преизчисляват на база на средната заплата в бюджетния сектор от последното тримесечие, а да останат на нивата от края на декември 2019 година. Тогава депутатите са се разписвали срещу около 3 700 лева основна сума, но възнагражденията, които на практика получават са повече от двойни, защото те вземат 2/3 върху основата безотчетни, по 15% за участие в комисии - по 2 на човек, тоест още 30%, а трябва да се прибавят и процентът за прослужено време и другите екстри, плюс всичко безплатно, което народните представители използват.  Според управляващите предложението им не е популистко, а по-скоро е жест на солидарност към хората по време на криза.


„Работата на политика е да прави верните неща, според неговите усещания”, аргументира тезата Александър Ненков от ГЕРБ.


Идеята получи подкрепа сред депутатите от ДПС, които от своя страна предложиха спестените средства да отидат по сметка на здравното министерство, за да послужат на страната ни в борбата за COVID-19.


Опозицията обаче отправи свое алтернативно предложение – възнагражденията да бъдат изчислявани по нова формула, основаваща се на размера на минималната работна заплата за страната. От БСП смятат още, че „замразяването” трябва да стане в размера на сумата от края на миналия мандат на парламента, които са малко на 3000 лева. „Заплатите на политическия елит да не се увеличават автоматична с ръста на средната, а да се определят на база на минималната заплата”, призова лидерът на левицата Корнелия Нинова от парламентарната трибуна.


Коалиционния партньор „Обединени патриоти” също имаха свое виждане по темата. От ВМРО поискаха депутатските заплати да бъдат орязани с 50% до края на извънредното положение, а занапред да бъдат индексирани само по веднъж в годината, както се прави при пенсиите.


Най-радикалното предложение бе на ВОЛЯ. От партията на Веселин Марешки настояха депутатите да получават единствено минимална работна заплата, която в момента е 610 лева за страната.