19min.bg

Децата с психични заболявания у нас нямат достъп до безплатни диагностика и рехабилитация

Децата с психични заболявания у нас нямат достъп до безплатни диагностика, психотерапия и рехабилитация. Националната здравноосигурителна каса не поема тези разходи. За това алармираха родители и медицински специалисти по психиатрия и детска психология. Те се събраха в Пловдив, за да поискат законодателни промени, които да залегнат в новия рамков договор, съобщава Нова тв.

Виолета Пашова е майка на дете с аутизъм. Три пъти седмично пътува по 30 километра до Пловдив, за да го води при логопед и специалист психолог. „В момента посещаваме два часа логопед и един час психолог. Всяка среща струва 35 лева. В седмицата имаме три срещи. 100 лева са само за терапии, отделно транспорт. Месечно отиват около 500-600 лева”, обясни тя.

„Настояваме да се отпусне немедицинска помощ за нашите деца - като психолог, логопед”, поиска родителят Николина Нешевска.

Рехабилитацията на децата с двигателни увреждания е само по десет процедури на три месеца. Толкова отпуска държавата. Недостатъчни са и часовете в училище за работа с децата със специални образователни потребности.

Въпреки че по закон до настъпване на пълнолетие всички деца са здравноосигурени и лечението им е безплатно, държавата отпуска за страдащите от психични заболявания само по един безплатен преглед при психотерапевт, но не поема психологичното изследване и лечението.

„Здравната каса не поема терапевтични интервенции, свързани с психотерапия или езиково-говорна рехабилитация на деца с нерворазстройства, нито един. Ние предлагаме това да бъдат 4-5 срещи седмично”, посочи детският психиатър д-р Николай Попов.

Статистиката сочи, че всяка година броят на новооткритите деца с аутизъм расте с 10%.