Дянков въвежда десятък върху депозитите
От 2013 г. българите ще плащат и данък върху лихвите на депозитите в банките, съобщи финансовият министър Симеон Дянков.
Данъкът ще е 10%, колкото е върху всички доходи, уточни той.
България остана единствената държава в ЕС, която не облага тези лихви, посочи вицепремиерът като добави, че целта не е да се съберат повече приходи в хазната, а да се премахне единственото изключение в данъчната система, което позволява да има необлагаеми доходи.
По думите му приходите в бюджета от тези лихви ще бъдат около 120 млн. лева, но целта с въвеждането на този налог е да има справедливост , а не толкова финансов ефект.
Правителството направи много да вдигне заплатите в държавната администрация. Парите за майчинство през първата година на майчинството се получават върху тези нови, по-високи заплати, отговори Дянков на въпроса защо не се увеличават парите за майчинство в бюджета. Министърът се обяви срещу коледните надбавки за пенсионерите.
Намеренията на управляващите за въвеждането на нов данък бяха обявени на 20-и септември, само няколко дни след обещанието за увеличение на пенсиите и възнагражденията на учителите от следващата година. Само няколко часа, след като ведомството на Дянков потвърди идеята за допълнителни приходи в хазната, дойде и разграничаването от нея. Сега обаче лично Дянков потвърди, че правителството ще въведе налог върху лихвите – действие, което затвърждава впечатленията от последните три години за непоследователност в работата на кабинета.
Според последните данни на БНБ депозитите на гражданите надхвърлят 34 милиарда лева. Върху тези пари трезорите на година начисляват лихви за около1,8 - 2 милиарда лева. В момента банките плащат по депозитите годишна лихва между 3 и 7 процента според срочността. Простата сметка показва, че 10 процентната лихва е равна на 120-те милиона лева, за които Дянков говори.
Ако предложението мине през парламента единственият необлагаем доход за българите ще останат евентуалните печелни от "игра" на фондовата борса.