19min.bg

До 15 януари Брюксел ще знае точно как ще разследваме главния прокурор

Механизмът за разследване на главния прокурор за престъпления ще бъде пратен на Европейската комисия до 15 януари. Това заяви пред журналисти в Народното събрание министърът на правосъдието Надежда Йорданова, веднага след като отговори на актуални въпроси на депутати от всички парламентарни групи от правната комисия.
Този механизъм е в рамките на Плана за възстановяване и устойчивост на ЕС, отговори министър Йорданова на въпрос на Стою Стоев от “Продължаваме промяната”. И обясни за пореден път, че механизмът  предвижда избор на разследващ магистрат (подбран по начин, аналогичен на този на служебното разпределение на делата). Това може да бъде съдия, прокурор или следовател, който да разследва главния прокурор за извършени от него престъпления. На този разследващ магистрат трябва да му бъде гарантирано, че главният прокурор няма да му се меси, нито да застрашава кариерното му развитие. “Но най-сигурният механизъм по отношение на главния прокурор е изменението на конституцията”, категорична бе Йорданова. И не пропусна да добави, че сегашният главен прокурор Иван Гешев “трябва да освободи съдебната система от присъствието си”.
Николина Ангелкова от ГЕРБ попита дали при разделянето на антикорупционната комисия КПКОНПИ на две, разследващите функции на едната половина няма да се дублират с разследващи функции по Наказателно-процесуалния кодекс на други органи. Министърът заяви, че няма да има припокриване на функции, защото с изменения в НПК ще се прецизира кръгът от правомощия на всеки орган. И увери, че текстовете вече са на финалната права и предстои да влязат за обсъждане в съответния експертен съвет на четиричленната управленска коалиция.
Цветан Енчев от ДПС попита министъра, как си представя съдебната реформа след 4 години, намеквайки, че Гешев, чийто мандат е 7 г., ще остане и след нея. Надежда Йорданова отговори, че повишеното доверие на обществото към съдебната система, влизането на България в Шенген и отпадането на поне два от трите мониторингови механизма в областта на правосъдието ще са белези за постигнат успех. Тя изброи и