19min.media

До 31 март Дончев ще докладва за електронното управление

Народните представители приеха предложението на ГЕРБ до 31 март вицепремиерът Томислав Дончев да представи в парламента Доклад за текущото състояние на електронното управление, предаде Фокус. Депутатите възложиха на Томислав Дончев и да внесе в Народното събрание Ежегоден отчет и Годишен план за развитието на информационните ресурси, след като бъдат приети от Министерски съвет. 


Припомняме, че България вече е пръснала около 2 млрд. лева за изграждане на електронно управление и въпреки това не е напреднала особено. Само 19% от администрациите у нас предоставят електронни услуги на гражданите, които ги издържат със своите данъци.


Предложението на ПГ на "БСП за България" да се създаде комисия, която да направи преглед нa средствата за електронното управление, беше отхвърлено. От левицата настояха за цялостен анализ на причините за масовото разхищение на средства.


Депутатът от ГЕРБ Александър Ненков заяви: „Един от най-големите проблеми на електронното управление са самите администрации“. „Ние като законодатели, за да облекчим гражданите, трябва да видим по какъв начин да накараме самите администрации да направят крачка напред“, обясни той.


Народният представител от ПГ на "БСП за България" Георги Свиленски коментира: „Не е проблемът дали от БСП не знаем какво е електронно управление, а че министрите не знаят“.


 „Искаме създаване на комисия, за да стане ясно колко пари са изхарчени за електронно управление“, заяви той.


 „Единственото, което сте направили е в НАП, Агенция „Митници“ и Здравната каса да има апаратче за билетчета. Хората чакат на същите опашки, но с билетче. Това ви е електронното управление“, посочи депутатът.


Халил Летифов от ДПС посочи: „Подкрепяме предложението на БСП за създаване на комисия, не защото сме опозиция, а защото темата е важна“.


Вицепремиерът Томислав Дончев заяви: „Няма как да има електронно управление без виждане и дизайн за цялостната система. За да може всяка инвестиция да отива на мястото си, да изгражда цялата конструкция“. Той коментира, че електронното управление не може да се сведе до купуването на компютри и принтери и изтъкна, че за първи път има ясна платформа за въвеждането му.


 „Електронното управление не може да се случи естествено и от само себе си. Административната реформа не може да бъде оставена на администрацията. Задачата е на политиците, администрацията не може да реформира сама себе си“, обясни Томислав Дончев.


„Да положим усилия да използваме хартията само за изобразително изкуство“, призова той.