19min.bg

До седмица започват консултациите по Националния план за възстановяване: Дончев


Следващата седмица започват обществените консултации по Националния план за възстановяване и устойчивост. Това обяви вицепремиерът Томислав Дончев на организиран от КНСБ форум за дигиталната и зелената трансформация на България, предаде БНР.

"Това не може да е планът на правителството. Това трябва да е планът на България, а и в крайна сметка кой, каквото и да ви обяснява, този план при всички случаи, 100% ще бъде реализиран от следващото правителство.

Ангажиментът на това правителство би могло да бъде да го подготви. Крайният срок е април месец следващата година.Аз мисля, че като национално усилие, ние в общи линии, в рамките на тази  година трябва да бъдем готОбщата сума, която ще получи България за справяне с последиците от пандемията, ще е около 30 милиарда евро, обяви по време на парламентарния контрол Дончев в отговор на въпрос на БСП за изготвянето на Националния план за оползотворяване на средствата от ЕС за преодоляване на здравните и икономическите последици от пандемията, предаде euractiv.bg.

“Близо 9 млрд. са традиционните средства по линия на кохезионната политиката, голяма част е средства по линия на обща селскостопанска политика – директни плащания и инвестиционни мерки. Инструментът за възстановяване и устойчивост е на стойност малко повече от 6,2 млрд. евро – тук напредъкът на всяка държава ще се окачестви под формата на план, който трябва да бъде представен на ЕК до 30 април 2021 г. Достъпът до финансиране до този фонд, който е отделен инструмент, той трябва да финансира политиките по декарбонизация, е след една година, тоест есента на следващата година”, уточни Дончев.

Вицепремиерът подчерта, че най-важната ни задача е да изготвим национален план как ще инвестираме средствата. Той трябва да акцентира върху подпомагане на икономиката, както и за стабилизиране на системите да могат да реагират на шокове.

“Устремът към реформи ще бъде водеща цел. По националния план се работеше още преди ЕС да постигне съгласие за средствата за подпомагане на държавите-членки. До момента има събрани 60 проекта за 20 милиарда. Затова трябва да се изберат най-качествените”, категоричен е Томислав Дончев.

Средствата ще отидат за усилване капацитета на здравната система, в образованието, в дигитализацията и иновации.