19min.bg

Договорът, който определя българо-турската граница, не засягал България, твърди Митов

Българският външен министър в оставка Даниел Митов заяви в предаването "Тази сутрин" по БТВ, че Лозанският договор от 1923 г. не засяга България.



Договорът стана особено дискутиран, след като президентът на Турция Реджеп Ердоган го постави под съмнение и поиска неговото ревизиране, заплашвайки с промяна на границите на Балканите.



Всъщност именно Лозанският договор от 24 юли 1923 г. в Раздел I, Териториални клаузи, определя българо-турската граница по течението на реките Резовска и Марица.



Това на практика означава, че всяко искане за преразглеждане на клаузите на договора засяга и застрашава България.



Лозанският мирен договор от 24 юли 1923 г. е заключителен документ на Лозанската конференция (1922-1923), който анулира и заменя Севърския договор от 10 август 1920 г. Договорът е подписан от Великобритания, Франция, Италия, Япония, Гърция, Румъния и Сърбо-хърватско-словенското кралство от една страна и от Турция от друга.



В резултат на договора Османската империя се разпада и Турция остава в сегашните си граници, като се отказва от Египет, Судан, Триполитания, Месопотамия, Палестина, Трансйордания, Ливан, Сирия и островите в Егейско море - Лимнос, Самотраки, Митилини, Хиос, Самос и Икария.



Договорът определя и сегашната българо-турска граница по долината на Марица.


Източник: Фокус