19min.bg

Доказано: САЩ подслушват София

Специален съд е разрешил през 2010 г. на Агенцията за национална сигурност (АНС) на САЩ да подслушва 193 държави, сред които и България, разкрива в. Вашингтон пост. Изключение е направено само за четири англоговорящи страни, сред които Великобритания. Това доказва, че шпионската централа е следяла висшата власт в София през този период. Вестникът се позовава на документи, предоставени  от бившия сътрудник на АНС Едуард Сноудън. Те датират от 2010 г. и разрешават на агенцията да прехваща комуникациите според списък от страни и организации, представляващи интерес за американското разузнаване.


Международният валутен фонд, Световната банка, Европейският съюз и Международната агенция за атомна енергия са били също част от законните мишени.


Великобритания, Канада, Австралия и Нова Зеландия са четирите англоговорящи страни, за които било направено изключение. Заедно със САЩ те образуват групата Пет очи за сътрудничество в областта на разузнаването.


Съдебната заповед за това следене е била с едногодишен срок, издадена от специализиран съд, контролиращ дейността на разузнавателните служби.


Крипто Сити, или централата на АНС, се намира край Вашингтон, скрита от хълмове и гори, припомня Вашингтон пост.  Пътят до там е препречен от охранявани с камери телени мрежи, масивни каменни блокове, хидравлични бариери и бетонни прегради. Неканените гости са посрещани  от "мъже в черно"- тежко въоръжени командоси, които охраняват достъпа. В агенцията кипи трескава дейност. Тя поддържа подслушвателни постове около земното кълбо, дебне товарни кораби по чужди крайбрежия с американски подводници, съоръжени с антени, засича данни чрез чрез тайни самолети и сателити.


В Крипто Сити вероятно е най-голямото струпване в света на суперкомпютри и на математици, информатици и лингвисти, които владеят почти всички езици по света. Дори листчета с актуални информации като резултатите от турнира по софтбол носят грифа: "След прочит да се унищожи незабавно" , разказва Сноудън.  Според бившия служител това е най-мащабната разузнавателна акция, която досега светът е виждал. Под строга секретност Америка, Великобритания, Австралия, Канада и Нова Зеландия систематизират световния обмен на новини. Компютъризацията, дигитализацията и Интернет осигуряват на подслушващите приток от данни, с който те едва могат да се справят.


Този наплив от данни е накарал АНС да въведе нов подход. Създадено е нова подразделение на АНС и ЦРУ. Разузнавачите в него търсят начин да проникват в огромните "складове" за данни, които съдържат почти всяка ценна информация по света. По тази причина хакерите и компютърните инженери са начело на списъка на специалистите, търсени от АНС, разказва Сноудън.