19min.media

Доларът ще пада спрямо еврото

„Видяхме първото заседание на Федералния резерв от януари 2022 г., на което не се повишиха основните лихви. От март 2022 г. до май 2023 г. ФЕД повиши лихвата по федералните фондове с 5% до текущите 5% - 5,25%. Това е най-бързият темп на нарастване от началото на 80-те години, когато причината също беше високата инфлация.


Големият въпрос е дали покачването на основните лихви е към своя край.


Според Пауъл изминалата среща на ФЕД „прескача“ ново увеличение, но с това НЕ се слага край на процеса по затягане на паричната политика.
Всичко това показва, че има успокояване на ситуацията, но все още не сме преминали етапа на покачване на лихвите. В еврозоната ситуацията е идентична, дори с определено закъснение от страна на ЕЦБ. Това означава, че до края на годината основните лихви ще са на тези нива или малко по-високи. Оттам и връзката с нуждата на България от „теглене“ на нови дългове – няма как да очакваме по-добри условия по предлаганите ДЦК до края на годината”, коментира д-рът по икономика Владимир Сиркаров.


„До края на годината най-вероятно ще имаме decoupling (разделяне) на паричната политика на ФЕД и ЕЦБ. Да напомня, че в мандата на ЕЦБ не са включени цели по отношение на икономически растеж и трудова заетост, а само за ценова стабилност. Логично е това да доведе до повишаване стойността на еврото спрямо долара. Към края на годината нивото от 1,15 е реалистично”, пък прогнозира на същата база финансистът Бисер Манолов.


Пламен Валентинов