19min.media

Дончев: Ще мислим месеци как да платим за АЕЦ Белене

„Преди да говорим за съдбата на руските реактори, предназначени за АЕЦ Белене, България трябва да си плати. Самите дружества в енергийния сектор не могат да извадят парите и през следващите месеци ще трябва да се реши как държавата да им предостави 600 млн. евро, като един от вариантите е кредит. Това съобщи вицепремиерът Томислав Дончев в събота пред бТВ. Той припомни, че лихвите по сумата, за която се произнесе международният арбитраж, са 10 млн. евро на месец. Дончев нещо се е объркал, защото пъвво – сумата е 620 млн. евро, и второ - простата сметка – по 167 хил. на ден, показва, че 30 дни размишление ни струва „само” по 5 млн. евро. Към това трябва да се добави, че всяка година складиране на оборудването струва 30 млн. евро, което са още 2,5 млн. евро на месец.
При излишък от 3 млрд., поради спестени инвестиционни разходи – това пък е заради неусвояването на еврофондове именно по линия на ресорния вицепремиер Дончев, сума от 1,3 млрд. ни е по джоба.



Междувременно руската държавна компания Росатом излезе със съобщение, че руската страна очаква от България да изпрати информация за сроковете за изплащане на дълга си за АЕЦ "Белене", който възлиза на 620 млн. евро. "Руската страна настоява, че е необходимо в най-скоро време решението на Арбитражния съд да бъде изпълнено и българската страна да погаси своя дълг. Руската страна очаква българската страна да изпрати информация за сроковете за изплащане на дълга", се посочва в съобщението.
В събота Росатом започна два нови реактора в Иран. С това общият брой на построените от руснаците блокове в новозабогатялата ислямска държава стават 3. Същевременно Москва започна да гради и 6-и реактор в китайската АЕЦ Тянван.



Не се развиват добре и отношенията с Газпром. След като Русия отряза новопоявилите се надежди на правителството за възстановяване на Южен поток, а Анкара даде официален старт на Турски поток, Москва не изпрати представител дори и от ниско ниво, както стори Европейската комисия, за конференцията у нас по хъба Балкан. Подмятанията в руската преса, че газоразпределителният център Балкан е ”кокал без месо”, подхвърлен от Брюксел на Москва, Дончев коментира с думите, че ”това е проект, в който има не само кокал, но и доста месо”. Вицепремиерът показа невежество по темата за Турски поток като говори за 15 млрд. куб. м по него, колкото харчел само Истанбул (б.р. къде сме ние – общата ни консумация не стига и 3 млрд.кубометра). А в проекта става въпрос за 65 млрд.